Trasa winem, piwem i miodem płynąca

Propozycja wycieczki dla całej rodziny ENOTURYSTYCZNYMI TRASAMI MAŁOPOLSKI.

WINNICA CHODOROWA – GOSPODARSTWO PASIECZNE SĄDECKI BARTNIK – NEOGOTYCKA BAZYLIKA MNIEJSZA PW. ŚW. KATARZYNY W GRYBOWIE – BROWAR PILSWEIZER W SIOŁKOWEJ – CENTRUM SPORTÓW ZIMOWYCH W PTASZKOWEJ

PRZYSTANEK NR 1

Planując ten wyjazd warto zarezerwować cały dzień na pobyt na Pogórzu Rożnowskim.

Zwiedzanie zaczynamy od jednej z większych winnic na Małopolskim Szlaku Winnym od Winnicy Chodorowa położonej koło Grybowa.

Jest to wspólna inicjatywa dwóch zaprzyjaźnionych rodzin: uprawą i produkcją wina kieruje Zbigniew Krzyżak, absolwent podyplomowych studiów enologicznych na UJ, a jego wspólniczka Grażyna Dudek odpowiada za handlową stronę przedsięwzięcia.

Plantacja zajmuje obecnie 1,4 hektara i jest położona na wyniosłym, stosunkowo stromym południowym zboczu, które zapewnia winorośli dobre nasłonecznienie i ochronę przed przymrozkami. Występują tu typowe dla pogórzy gleby fliszowe. Uprawiane szczepy na wina białe, to seyval blanc, hibernal, johanniter, jutrzenka, solaris, bianka i Muskat, na wina czerwone – rondo i regent. W najbliższych latach planuje się powiększenie uprawy o dalsze dwa hektary. Na terenie gospodarstwa znajdują się także resztki starych sadów, z których pozyskuje się jabłka do produkcji cydru i win jabłkowych. Właściciele widzą także swoją szansę w produkcji win musujących.

Powyżej winnicy wznosi się nowoczesny, funkcjonalny budynek winiarni, w którym przewidziano także miejsce dla zorganizowania sporej degustacji. Winnica oferuje także komfortowy domek dla gości.

Winnicę po wcześniejszym umówieniu można zwiedzać. Zwiedzanie winnicy wraz z degustacją trwa ok. 2,5 godziny. Aktualne ceny znajdują się na stronie winnicy.

Dane kontaktowe:

WINNICA CHODOROWA

Zbigniew Krzyżak

Chodorowa 60

33-325 Krużlowa Wyżna

tel. 663 763 951

kontakt@winnicachodorowa.pl

www.winnicachodorowa.pl

PRZYSTANEK NR 2

Z Chodorowej warto udać się do pobliskich Stróży gdzie Państwo Anna i Janusz  Kasztelewiczowie zbudowali od podstaw prawdziwe imperium rodzinne oparte na miodzie i produktach pszczelich.

Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik ma do zaoferowania swoim gościom zarówno zajęcia edukacyjne z zakresu historii pszczelarstwa, znaczenia pszczół, miodu i produktów pszczelich ale również obiekt dysponuje miejscami noclegowymi gotowymi pomieścić grupy zorganizowane. Na terenie kompleksu funkcjonuje skansen pszczelarski, mini zoo dla dzieci, karczma „Bartna chata”, w której można zakosztować potraw opartych na miodzie i produktach pszczelich. W tym roku obiekt wzbogacił się o miejsca do apiterapii, gdzie można pooddychać powietrzem ulowym. Na koniec wizyty warto zrobić zakupy w dobrze wyposażonej „Miodowej Spiżarni”.

Dane kontaktowe:

GOSPODARSTWO PASIECZNE „SĄDECKI BARTNIK”

33-331 Stróże 235

Muzeum tel. 18 414 05 79

muzeum@bartnik.pl

www.bartnik.pl

RZYSTANEK NR 3

W drodze powrotnej warto odwiedzić pobliski Grybów, w którym dominuje na nachylonym rynku Neogotycka Bazylika Mniejsza pw. Św Katarzyny.

PRZYSTANEK NR 4

Zaraz za Grybowem w kierunku Nowego Sącza w Siołkowej Ivan i Andrej Chovanec reaktywowali Browar Grybów (obecnie pod nazwą Browar Pilsweizer), którego tradycje warzelnicze sięgają 1804 r. Browar ten jest jedynym regionalnym browarem w Małopolsce.

W ofercie browaru znajduje się naturalne piwo, warzone w siedmiu ekstraktach. Na odwiedzających czeka sklep firmowy z pijalnią piwa oraz część produkcyjna i magazynowa, w tym serce każdego browaru – warzelnia.

Dane kontaktowe:

BROWAR PILSWEIZER

Siołkowa 264

tel. 18 445 34 31

www.pilsweizer.com 

PRZYSTANEK NR 5

Jeśli będziecie odwiedzać te rejony w sezonie zimowym warto podjechać jeszcze do Ptaszkowej, gdzie wybudowano z prawdziwego zdarzenia Centrum Sportów Zimowych z trasami biegowymi i nartorolkowymi. Obiekt dysponuje również zapleczem noclegowym.

Dane kontaktowe:

CENTRUM SPORTÓW ZIMOWYCH

33-330 Ptaszkowa 883

tel. 18 415 70 35, 694 412 037

csz@gminagrybow.pl

www.csz.gminagrybow.pl

Dodatkowe atrakcje w okolicy:

– Jezioro Rożnowskie

– Zamki w Tropsztynie, Wytrzyszczce, Czchowie, Rożnowie

– Dwory w Zbyszycach, Tęgoborzy i Rożnowie

Przewiń do góry
Skip to content