Miejsce Przyjazne Rowerzystom-Winnica Amonit

Joanna i Marcin Niemiec Aleja Parkowa 41
32-043 Cianowice
winnica.amonit@gmail.com​
+48 665 749 144, + 48 508 330 014
WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2013 R.

Winnica Amonit położona jest w miejscowości Cianowice koło Skały. Marcin Niemiec zaczął swoją przygodę z winoroślą w 2008 roku, gdy posadził koło domu kilka rzędów winorośli, jak sam wspomina, bardziej dla sprawdzenia odmian i przydatności miejsca, niż z myślą o poważnej plantacji. Miejsce jest bowiem położone dosyć wysoko, około 400 metrów n.p.m., co stwarza pewne ryzyko dla uprawy winorośli na większą skalę. Efekty były jednak na tyle zachęcające, że w 2011 roku zdecydowano się powiększyć uprawę do areału 0,45 hektara.

Jest to już kolejna uprawa winnej latorośli w okolicach Skały i Ojcowa, gdzie tworzy się swego rodzaju „mikroregion winiarski”, skupiający dziś około dziesięciu winnic w różnych stadiach realizacji. Nazwa winnicy nawiązuje do wymarłych stworzeń morskich sprzed milionów lat, których charakterystyczne skamieliny w kształcie spiralnych muszli często znajduje się w jurajskich wapieniach – skałach stanowiących istotny czynnik siedliska tutejszych winnic.

Plantacja położona jest na dobrze nasłonecznionym, południowym zboczu, opadającym łagodnie w stronę doliny Korzkiewki, w miejscu osłoniętym od północnych wiatrów, przez zwartą linię zabudowy. Występuje tu typowa dla regionu wapienna gleba rędzina, składająca się z okruchów skalnych i glin. Po ostatnich korektach w winnicy jej areał wynosi obecnie 0,50 hektara, na których uprawia się następujące odmiany: johanniter, solaris i cserszegi fűszeres na wina białe oraz regent, léon millot i cabernet cortis na wina czerwone.

Pierwsze wina z Winnicy Amonit, które były już prezentowane na kilku degustacjach, spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem publiczności. Przez kilka lat wina te były prezentowane publiczności wyłącznie na różnego festiwalach, spotkaniach winiarskich, przeglądowych degustacjach i konkursach, albo na samej winnicy. Począwszy od rocznika 2018 winnica prowadzi zarejestrowaną działalność komercyjną a jej wina są już dostępne w sprzedaży na samej winnicy oraz w kilku krakowskich restauracjach.

Od dwóch lat do zespołu winnicy dołączyła Joanna Spałek, sommelierka i absolwentka rocznego studium dla winiarzy w Podkarpackiej Akademii Wina. Gospodarze zapraszają do odwiedzenia winnicy i degustacji tutejszych win.

Przewiń do góry
Skip to content