Miejsce Przyjazne Rowerzystom – Winnica Gródek



Zbyszyce 4
33-318 Zbyszyce
WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2019 R.
Jednym z ambitniejszych projektów winiarskich i enoturystycznych, jakie w ostatnich latach pojawiły się w Małopolsce jest niewątpliwie Winnica Gródek w Zbyszycach nad Jeziorem Rożnowskim. Przedsięwzięcie to nie zostało jeszcze całkowicie ukończone, ale już dziś zapowiada się ze wszech miar obiecująco. Spore nasadzenia winorośli położone w bardzo atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, dobrze wyposażona przetwórnia, wygodne zaplecze dla odwiedzających oraz wina powstające pod okiem najbardziej utytułowanego enologa w kraju każą przypuszczać, że o tej winnicy nieraz jeszcze usłyszymy.
Początki winnicy sięgają 2014 roku. Jej założyciel, śląsko-zagłębiowski przedsiębiorca, a zarazem zadeklarowany winoman Mariusz Lachowicz z początku nie planował jakiegoś większego przedsięwzięcia winiarskiego. Malowniczo położona nad jeziorem działka w Zbyszycach miała służyć jako prywatne miejsce wypoczynku, a jednym z elementów jej zagospodarowania, zgodnie z zainteresowaniami właściciela, miała stać się także winnica przeznaczona na własne potrzeby. Wówczas to fragment parceli na zboczu obsadzono 5 tysiącami winnych krzewów, które zajęły około jednego hektara.
Winorośle dobrze się przyjęły w tym miejscu i już w 2016 roku z młodych krzewów udało się zebrać większą ilość winogron, które następnie przerobiono na wino. Uzyskane wtedy pierwsze próbne wina – jednoodmianowy Solaris oraz czerwone kupaże Regent/Rondo i Regent/Cabernet Cortis – okazały się na tyle obiecujące, że właściciel postanowił powiększyć winnicę. Zaczęto więc pozyskiwać sąsiednie działki i kolejno obsadzać je winoroślą. Obecnie winnica liczy 7,5 hektara upraw winorośli, z których 4,5 hektara osiągnęło wiek owocowania. Także kolejna działka o powierzchni 3 hektarów została już odpowiednio przygotowana i czeka na obsadzenie winnymi krzewami przyszłą wiosną.
Plantacje te są usytuowane na wyniosłym zboczu o wystawie południowo-zachodniej i zachodniej, wznoszącym się niemal dokładnie ponad miejscem, gdzie Dunajec wpływa do Jeziora Rożnowskiego. Istniejące uprawy znajdują się na wysokości około 285–325 metrów n.p.m., natomiast działka przygotowana do obsadzenia w przyszłym roku sięga znacznie wyżej, mniej więcej do 380 metrów n.p.m. W uprawie dominują stosunkowo odporne odmiany mieszańcowe, jak hibernal, muscaris, serena, sibera i solaris na wina białe oraz cabernet cantor, cabernet cortis, regent i rondo na wina czerwone. Na najcieplejszych fragmentach zbocza znalazły także swoje miejsce szlachetnie odmiany Vitis vinifera: auxerrois, riesling i pinot noir.
Lokalizacja winnicy wyróżnia się bardzo korzystnymi warunkami do uprawy winorośli. Ogólnie wiadomo, że w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Rożnowskiego, w odległości do kilkuset metrów od jego brzegów, panują znacznie łagodniejsze warunki klimatyczne, niż na okolicznych terenach. Świadczą o tym choćby liczne sady uprawiane w tej strefie. Usytuowanie winnicy na wysokim zboczu dodatkowo jeszcze chroni winne krzewy przed przymrozkami, a południowo-zachodnia i zachodnia wystawa pozwala winnym krzewom dłużej cieszyć się promieniami popołudniowego i przedwieczornego słońca, co przekłada się na lepszą dojrzałość winogron.
W roczniku 2017 winnica po raz pierwszy zgłosiła do odpowiednich urzędów komercyjną działalność i wyprodukowane wtedy wina trafiły do oficjalnej sprzedaży. W tym trudnym roczniku udało się zrobić tylko dwa wina: białe Solaris oraz czerwony kupaż Regent/Rondo. W 2018 roczniku uzyskano pięć win, w tym dwa białe (Solaris i Cuvée Blanc), jedno różowe (Regent Rosé) oraz dwa czerwone (Rondo i Cabernet Cortis). Cala produkcja wina odbywa się w nowocześnie wyposażonym budynku przetwórni usytuowanym bezpośrednio na winnicy.
Również bezpośrednio przy winnicy znajduje się osobny budynek z zapleczem enoturystycznym. Mieści się w nim duża sala zdolna pomieścić do 40 osób, gdzie organizowane są degustacje, szkolenia, konferencje i spotkania. W lecie i przy ładnej pogodzie możliwe są także spotkania na obszernej werandzie, z której roztacza się piękny widok na winnicę i Jezioro Rożnowskie. Organizowane są także wycieczki po winnicy połączone ze zwiedzaniem przetwórni oraz komentowaną degustacją, a także plenerowe spotkania przy grillu i inne imprezy okolicznościowe.
Przy produkcji wina w Winnicy Gródek doradza wykształcona we Francji enolożka z ogromnym międzynarodowym doświadczeniem Agnieszka Rousseau, na co dzień pracująca we własnej Winnicy Wieliczka w podkrakowskich Pawlikowicach.
Do właściciela Winnicy Gródek należy także druga winnica, dość szczególna, gdyż zlokalizowana w… Katowicach, w granicach administracyjnych miasta. Ta półtorahektarowa dzisiaj plantacja założona została w 2009 roku przez innych winiarzy i później zakupił ją pan Mariusz Lachowicz. Winnica ta znajduje się w południowej części Katowic i jest położona wśród lasów na terenie rezerwatu Murcki, przez co stanowi prawdziwą enklawę sielskiego spokoju w przemysłowym krajobrazie Górnego Śląska. Pochodzące  z niej winogrona są przerabiane w przetwórni w Winnicy Grodek.


Przewiń do góry
Skip to content