Miejsce Przyjazne Rowerzystom-Winnica NowiznyPołom Mały 60
32-862 Porąbka Iwkowska
innicanowizny@op.pl
48 607 578 156, +48 14 684 48 14
WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2019 R.

Winnica ta, położona w miejscowości Połom Mały koło Iwkowej na Pogórzu Rożnowskim, jest częścią większego gospodarstwa agroturystycznego oferującego również inne atrakcje dla turystów. O jej powstaniu zadecydował w pewnym stopniu przypadek. Jak wspominają właściciele gospodarstwa, państwo Urszula i Bogusław Kamińscy, w miejscu gdzie obecnie znajduje się winnica planowali najpierw posadzić plantację śliw węgierek, aby zgodnie z miejscową tradycją zająć się wyrobem suszonych owoców. Jest to bowiem rejon produkcji najsłynniejszej polskiej suszonej śliwki – suski sechlońskiej, uznanej oficjalnie w Unii Europejskiej za lokalny produkt z chronionym oznaczeniem geograficznym.

Okazało się jednak, że silnie nasłonecznione zbocze ze stosunkowo suchą i przepuszczalną glebą niezbyt nadaje się do uprawy śliw. Ostatecznie więc państwo Kamińscy zdecydowali się przeznaczyć to miejsce pod uprawę winorośli, która jest znaczne lepiej przystosowana do takich warunków. W roku 2005 posadzili tuż pod swym rodzinnym domem skromną winniczkę o powierzchni zaledwie 20 arów. W owym czasie w tej części Małopolski zaczęły się dopiero pojawiać pierwsze nieliczne winnice, była to więc prawdziwie pionierska i dość ryzykowna decyzja. Winne krzewy nie zawiodły jednak pokładanych w nich nadziei, dobrze rosły i owocowały, dlatego po pewnym czasie właściciele zaczęli stopniowo powiększać uprawę. Po kilku kolejnych nasadzeniach, z których największe miało miejsce w 2015 roku, winnica rozrosła się ostatecznie do powierzchni 90 arów.

Nazwa winnicy pochodzi od przysiółka Nowizny, w którym znajduje się gospodarstwo państwa Kamińskich. Przysiółek ten z kolei powstał w okresie międzywojennym, gdy ostatni właściciele połomskiego dworu z rodziny Jaszczurowskich rozparcelowali fragment majątku położony przy granicy z Porąbką Iwkowską, sprzedając ziemię pod nowe gospodarstwa (stąd „nowizny”). Wówczas to pradziadkowie pana Bogusława zakupili część tych gruntów i to na nich właśnie została posadowiona obecna winnica.

Winnica znajduje się dość stromym południowo-zachodnim zboczu o nachyleniu prawie 20 procent, na wysokości około 320–330 metrów n.p.m., skąd roztacza się widok na Beskid Sądecki i Wyspowy. Poniżej winnicy stok ten opada do doliny potoku Bela, do wysokości około 270 metrów n.p.m., co daje uprawianym to winoroślom co najmniej 50 metrów przewyższenia ponad przyległy teren. Przy takim ukształtowaniu terenu chłodne powietrze stosunkowo szybko spływa z winnicy w dół, co chroni uprawę przed przymrozkami i silnymi mrozami. Natomiast słoneczna ekspozycja zbocza zapewnia dobre warunki dojrzewania winogron. Na terenie winnicy dominują stosunkowo przepuszczalne gleby piaszczysto-gliniaste, pozwalające winoroślom rozwinąć głęboki system korzeniowy.

W winnicy uprawia się dość urozmaicony zestaw szczepów winorośli. Są to odmiany aurora, bianca, hibernal, muscaris, muscat, seyval blanc, solaris i swenson red na wina białe, oraz maréchal foch i regent na wina czerwone. Zebrane z nich winogrona przerabia się na wino na miejscu w gospodarstwie, w specjalnie urządzonej niewielkiej przetwórni. Zarówno wina białe, jak i czerwone fermentują oraz dojrzewają w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Począwszy od rocznika 2016 winnica prowadzi zarejestrowaną komercyjną produkcję wina z przeznaczeniem do sprzedaży. Całość produkowanego wina jest sprzedawana na miejscu w gospodarstwie.

Dużą atrakcją jest znajdująca się tuż obok winnicy pięknie sklepiona kamienna piwnica zagłębiona w zboczu, w której odbywają się degustacje. Budowla ta ma zupełnie niezwykłą historię. Piwnica została bowiem zbudowana w 1891 roku i pierwotnie znajdowała się na terenie jednego z gospodarstw w niedalekiej Wytrzyszczce nad Jeziorem Czchowskim. Kilka lat temu obiekt został kupiony przez państwa Kamińskich, starannie rozebrany kamień po kamieniu, a następnie złożony w nowym miejscu.

Poza winnicą gospodarstwo oferuje także szereg innych atrakcji gdyż, dzięki położeniu w odległości zaledwie paru kilometrów od brzegów Jeziora Czchowskiego może liczyć dużą frekwencję odwiedzających. Można więc tu zwiedzić hodowlę danieli oraz odwiedzić park linowy z atrakcjami dla dzieci i dla dorosłych. Gospodarstwo oferuje także noclegi (dwa pokoje, łącznie dla 7 osób) oraz domowe regionalne posiłki, także dla większych grup. Odwiedzający znajdą tu także dla siebie boisko do siatkówki oraz szałas z miejscem na ognisko.

Przewiń do góry
Skip to content