Małopolski Szlak Winny -Winnica Kresy

Anna i Robert Zięba



Stoki-Kresy 35
32-043 Skała
WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2013 R.
Winnica Kresy znajduje się na terenie przysiółka o tej samej nazwie, w miejscowości Stoki koło Skały, na wapiennym płaskowyżu stanowiącym południową część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Powstała ona w 2007 roku jako niewielka przydomowa uprawa i z czasem rozrosła się do areału prawie półtora hektara. Miejsce to położone jest dosyć wysoko – ponad 400 metrów n.p.m. – i odznacza się stosunkowo chłodnym mezoklimatem.

Właściciel winnicy Robert Zięba przyznaje, że z początku nieco zbyt optymistycznie patrzył na walory tej lokalizacji, stąd w pierwotnych nasadzeniach znalazły się również stosunkowo wrażliwe odmiany Vitis vinifera. Kolejne zimy kazały mu jednak zweryfikować ten pogląd i dziś podstawę winnicy tworzy osiem odmian o wyższej odporności. Są to: Regent, Rondo, Cabernet Cortis i Monarch na wina czerwone i różowe oraz Solaris, Hibernal, Johanniter i Seyval Blanc na wina białe i pomarańczowe, które powoli stają się wizytówką Winnicy Kresy. Ostatnimi czasy, coraz więcej win jest winifikowanych w sposób naturalny przy pomocy dzikich drożdży. W zamierzeniach właściciela jest rozwinięcie szerszej działalności enoturystycznej i wszystko wskazuje na to, że już wkrótce tak się stanie. Na terenie winnicy funkcjonuje nowy budynek winiarni z salą degustacyjną, sklepikiem z winami i duża wiata dla gości, którzy są tu mile widziani przez cały rok.
Atrakcje w okolicy

Winnica Kresy położona jest w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie na turystów odwiedzających winnicę czeka Zamek w Ojcowie a przy punkcie widokowym Jonaszówka. Gospodarstwo Rolne Pstrąg Ojcowski. W ogródku grillowym serwowane są tutaj pstrągi potokowe, które w ostatnich latach przebojem wdarły się na małopolskie stoły. Do dyspozycji odwiedzających na miejscu jest około 60 miejsc siedzących, duży na 160m2 taras wraz z leżakami oraz łódka. W Ojcowskim Parku Narodowym funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć rowerowa więc można śmiało wybrać tę formę podróżowania. Polecamy start przy Jonaszówce, bo tam znajduje się skrzyżowanie szlaków do Groty Łokietka, Bramy Krakowskiej i Doliny Sąspowskiej. Będąc w Ojcowie warto obejrzeć kaplicę „Na Wodzie”, która znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano „na wodzie”. Ciekawym miejscem do odwiedzenia w okolicy jest także Osada Boroniówka – taką nazwę ma stara osada młynarska na terenie Ojcowa. Składają się na nią młyn i mały tartak wodny w Ojcowskim Parku Narodowym. Osada to nie tylko działający młyn, który jak dawniej mieli ziarno na kamieniach i sieje pytlową mąkę, to również wprawiony po latach w ruch tartak wodny.
Przewiń do góry
Skip to content