Trasa 9 – W kierunku wzgórza Srebrnej Góry

Kraków: Tyniec – Skotniki – Kostrze – Dębniki – Zwierzyniec – Przegorzały – Bielany – Tyniec

To jedyna trasa na terenie Krakowa, w jego zachodniej części, stosunkowo mało zurbanizowanej, a uchodzącej za jedną z piękniejszych. Na znacznej długości prowadzi drogami przeznaczonymi dla rowerów i odseparowanymi od ruchu samochodowego, położonych na wałach przeciwpowodziowych Wisły. Przedmiotem naszego zainteresowania nie będą najbardziej znane zabytki krakowskie takie jak Zamek królewski na Wawelu, chociaż będziemy go mieli nieomal na wyciągnięcie ręki. Poznamy inne ciekawe miejsca kojarzone ze stolicą Małopolski: forty Twierdzy Kraków, zabytkowe klasztory  w Tyńcu, Zwierzyńcu i na Bielanach.Trasa jest łatwa oraz rekreacyjna, ale nie pozbawiona krótkich podjazdów. 

0,0 Tyniec. Brzeg Wisły, dawna przeprawa przez rzekę, obecnie parking, przystanek tramwaju wodnego, lokale gastronomiczne. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu A to najstarszy z istniejących klasztorów w Polsce. Wybudowany został już w XI w. na wyniosłym, skalnym wzgórzu. Na terenie opactwa znajdują się: niewielkie muzeum, kawiarnia, restauracja, sklepik z  pamiątkami oraz dom gości.

5,3 B Fort Skotniki 52 1/2 (północny) wybudowany przez Austriaków w latach 1897–1898. Stanowił pd.- -zach. narożnik obronny Twierdzy Kraków. Niedostępny do zwiedzania. Po drugiej stronie ul. Kozienickiej bliźniaczy Fort Skotniki 52 ½ (południowy). 

Skręcamy w lewo, w ul. gen. Jana Karcza. Poniżej fortu północnego w prawo odchodzi ścieżka do cmentarza żołnierzy radzieckich z II wojny światowej. Ulicami Unruga, Laurową, Winnicką dojeżdżamy do ul. Tynieckiej. Za szkołą skręcamy w ul. Falistą, następnie ul. Pustelnia prowadzi nas do Uroczyska Kostrze.

9,0 C Uroczysko Kostrze – cenny obszar przyrodniczy – murawy sucho i ciepłolubne oraz miejsce występowania rzadkich motyli. To także wspaniały punkt widokowy na centrum Krakowa, Babią Górę, a nawet Tatry. Rozpoczyna się kamienista droga prowadząca do kolejnego obiektu Twierdzy Kraków – Fortu nr 53 Bodzów.

10,5 Wjeżdżamy na drogę przeznaczoną dla rowerzystów i udajemy się w kierunku centrum Miasta. Przebiega tędy Wiślana Trasa Rowerowa, będąca osią nowoczesnego systemu dróg rowerowych biegnących wzdłuż największych rzek województwa małopolskiego.

15,5 Most Dębnicki. Przejeżdżamy lub przeprowadzamy rower na drugi brzeg Wisły. Zjeżdżamy do bulwaru nad Wisłą (zjazd przed karczmą Smily). Następnie osiągamy ul. Kościuszki, którą jedziemy w kierunku zachodnim.

 

16,8 D Klasztor Norbertanek na Zwierzyńcu. Początki tego opactwa sięgają 2 połowy XII w. Wielokrotnie niszczony, między innymi w 1241 r. przez Tatarów. Obecny wygląd w stylu barokowym nadano mu w trakcie XVII-wiecznej przebudowy.

18,1 Początek drogi rowerowej na wale przeciwpowodziowym Wisły.

21,3 E Zamek w Przegorzałach – widoczny na skraju Lasu Wolskiego i posadowiony nad Skałami Pienińskimi jest jednym z niewielu dzieł architektury III Rzeszy na terenie Krakowa. Obecnie przekształcany w nowoczesny ośrodek hotelowy z restauracją.

F Klasztor Kamedułów na Bielanach (dzielnica Krakowa) – malowniczo położony     w Lesie Wolskim, na wzgórzu zwanym Srebrną Górą. Wzniesiony został na początku XVII w. To jeden z dwóch klasztorów w Polsce tego zgromadzenia, słynącego z surowej reguły i pustelniczego życia.

G Winnica Srebrna Góra położona jest w Krakowie, u stóp klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach. Jest jedną z największych winnic w Polsce, malowniczo położoną       w dolinie Wisły. Obejmuje obszar 26 ha i składa się z dwóch 13 hektarowych parceli: Winnicy Bielany i Winnicy Sikornik. Winnica nawiązuje do sięgającej początku X w. historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina. Powstają one w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru. Rokrocznie powstaje tu również młode wino, zwane świętomarcińskim, związane z końcem zbiorów i świętem patrona winiarzy. Przy Alei Wędrowników 2 znajduje się sklepik winnicowy.

Kontakt: Winnica Srebrna Góra

al. Konarowa 1, 30-248 Kraków

tel. 507 123 895, www.winnicasrebrnagora.pl

25,6 Od tego miejsca budowany jest kolejny odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej w stronę Tyńca. Po ukończeniu inwestycji możliwy będzie przejazd pod autostradą.

29,0 Tyniec – koniec wycieczki

Przewiń do góry
Skip to content