Trasa 7 – Szlakiem okrężnym gminy Zielonki

Zielonki – Pękowice – Trojanowice – Korzkiew – Grębynice – Niebyła – Owczary – Garliczka – Wola Zachariaszowska- Garlica Murowana – Bibice – Zielonki

Trasa dosyć trudna, poprowadzona czerwonym szlakiem okrężnym gminy Zielonki. Wymagająca jest zwłaszcza część północna. Jechać będziemy odsłoniętymi wierzchowinami, pokonując znaczne różnice wysokości. Nawierzchnia jest w większości  asfaltowa i szutrowa. Kilka odcinków przyjdzie nam pokonać drogami gruntowymi – w sumie około 2 km. Ze względu na niewielkie zalesienie, jest to trasa wyjątkowo atrakcyjna widokowo. Można zaobserwować charakterystyczne dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej odsłonięcia skalne. Po drodze zobaczymy m.in. forty Twierdzy Kraków, zamek Korzkiew oraz winnice.

 Przebieg trasy:

0,0 Zielonki, startujemy z dużego parkingu przy ul. ks. J. Michalika. 7,3 DW nr 794; w lewo można odbić do Winnicy Przybysławice. 

A Winnica Przybysławice – ulokowana jest na południowym zboczu, na wysokości 320–325 m n.p.m. Z jej górnej części rozpościera się widok na Kraków, a przy dobrej pogodzie – Beskid Wyspowy i Tatry. Decyzja o założeniu winnicy zapadła wiosną 2013 roku. Posadzono wówczas około 1200 krzewów winnej latorośli. Do dziś uprawiane są tu odmiany: Regent, Cabernet Cortis, Souvignier Gris na wina czerwone i Solaris, Seyval Blanc, Johanniter i Hibernal na wina białe.

Kontakt: Winnica Przybysławice

ul. Zamkowa 28, 32-088 Przybysławice

tel. 502 450 092, www.winnicaprzybyslawice.pl, info@winnicaprzybyslawice.pl

 

 

8,7 B Korzkiew, zamek – XIV-wieczna warownia rycerska pamiętająca czasy Kazimierza Wielkiego. Podupadającą od XVIII w. budowlę uratował potomek dawnych właścicieli, który w odnowionych wnętrzach urządził hotel z restauracją. Na teren obiektu można wejść. Zobaczymy tu w pełni zrekonstruowane mury dolnego zamku, drewniane ganki wokół murów oraz dziedziniec, na którym odbywają się liczne wydarzenia.

9,0 C Korzkiew, kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela – murowaną świątynię o funkcjach obronnych wzniesiono w 1623 r. na wzgórzu, ponad Doliną Korzkiewki. Obok znajdują się XIX-wieczna plebania i organistówka.

11,5 D Winnica Słońce i Wiatr – to rodzinne przedsięwzięcie obejmujące prawie 2 ha upraw, rozrzuconych w trzech miejscach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej – od skraju Doliny Prądnika po Dolinę Dłubni. Są one usytuowane na zboczach o różnym nachyleniu i orientacji, w większości południowych, z dominującymi dość ciężkimi glebami gliniastymi na podłożu wapieni, na wysokości od około 300 m n.p.m. w Iwanowicach do prawie 400 m n.p.m. Smardzowicach. Początki winnicy datowane są na 2011 r. W uprawie znalazły  się wyłącznie stosunkowo odporne odmiany mieszańcowe: seyval i solaris na wina białe oraz leon millot, marechal foch, regent, rondo, cabernet cantor i cabernet cortis na wina czerwone. Gospodarze prowadzą całoroczną sprzedaż win, zapraszają także na degustacje i zwiedzanie winnicy.

 Kontakt: Winnica Słońce i Wiatr

Świńczów 69, 32-043 Skała

tel. 882 729 486, www.slonceiwiatr.pl, kasia@slonceiwiatr.pl

20,8 E Winnica Garlicki Lamus – winnica należąca do Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, położona jest w obrębie zabytkowego zespołu dworskiego w Garlicy Murowanej  koło Zielonek. Budząca ciekawość nazwa winnicy wywodzi się od znajdującej się tuż obok niecodziennej budowli – późnorenesansowego dworskiego lamusa. Obecnie winnica zajmuje obszar 1 ha, który porasta około 3 tysięcy krzewów kilkunastu odmian winorośli. Roczna produkcja wynosi około 5–6 tysięcy butelek. Wina pod nazwą „Uniwersyteckie Grono” w większości wykorzystywane są przez Uniwersytet w celach promocyjnych, ale część wyprodukowanych butelek trafia też o ogólnodostępnej sprzedaży.

Kontakt: Winnica Garlicki Lamus,

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Garlica Murowana 1, 32-087 Zielonki, tel. 509 920 987, www.winnica.urk.edu.pl, przemyslaw.banach@urk.edu.pl

F Winnica Nad Dobrą Wodą – Położona jest w miejscowości Garlica Duchowna. Zasadzona w 2006 roku plantacja o powierzchni 0,3 ha zajmuje środkową część zbocza wznoszącego się ponad doliną rzeki Garliczki. Nazwa winnicy pochodzi od niewielkiej strugi – dopływu Garliczki – opływającej podnóże tegoż zbocza, nazywanej przez tutejszych mieszkańców Dobrą Wodą. Najważniejsze spośród uprawianych tu szczepów, to: seyval blanc, jutrzenka i bianca na wina białe oraz rondo i dornfelder na wina czerwone. Winnica ma po części charakter eksperymentalny, więc obok wyżej wymienionych uprawia się tu także kolekcję innych odmian.

Kontakt: Winnica Nad Dobrą Wodą

Garlica Duchowna 56, 32-087 Zielonki

tel. 609 646 122 khamela@inetia.pl

24,5 G Fort 45a Bibice – mały, dwukondygnacyjny fort pomocniczy z lat 1895–1897. Bronił międzypola fortów 45 Marszowiec i 47a Węgrzce. Obiekt w znacznym stopniu zdewastowany, nie doczekał się przebudowy.

25,7 H Fort 45 Marszowiec – klasyczny fort artyleryjski o pięciobocznym narysie, otoczony suchą fosą. Powstał w 1884 r. jako część trzeciego pierścienia Twierdzy Kraków. Przez lata popadał w ruinę. W 1999 r. zaadaptowano go na hotel – dziś już niefunkcjonujący. Obiekt zniszczony i niedostępny.

Inne winnice w pobliżu:

Winnica Zagardle – winiarskie gospodarstwo rolne znajduje się w miejscowości Szczodrkowice, w przysiółku Zagardle, około 12 km od Krakowa. Winnica, zlokalizowana na malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ma obecnie powierzchnię 1 ha. Uprawiane są tu głównie odmiany: Leon Millot, Marechal Foch, Regent i Rondo na wina czerwone oraz Seyvall Blanc, Solaris, Jutrzenka, Hibernal, Swenson Red, Saint Pepin, Adalmiina oraz La Crescent na wina białe. Usytuowanie winnicy jest bardzo korzystne. Doskonała gleba wapienno-gliniasta o idealnej strukturze dobrze wpływa na jakość i aromat winogron. Dzięki temu powstające z nich polskie wina są całkowicie niepowtarzalne. Jakość produktów potwierdzają liczne nagrody przyznawane na corocznych, krajowych i międzynarodowych konkursach winiarskich. Gospodarze zapraszają do wspólnego zwiedzania winnicy i serowarni Zagardle, w której powstają sery farmerskie własnej produkcji.

Kontakt: Winnica Zagardle

Szczodrkowice 235 32-043 Szczodrkowice 

tel. 696 065 921, www.winnicazagardle.pl, poczta@winnicazagardle.pl

Pozostałe winnice:

Winnica Nad Prądnikiem, Winnica św. Jana, Winnica Goja, Winnica Krokoszówka Górska

Przewiń do góry
Skip to content