Trasa 5 – Przez Las Zwierzyniecki

Krzeszowice (stacja PKP) – Tenczynek – Las Zwierzyniec – Frywałd – Baczyn – Sanka – Grojec – Rudno – Tenczynek – Krzeszowice (stacja PKP)

Wycieczka ta jest propozycją poznania niezwykle interesującego i urozmaiconego obszaru Garbu Tenczyńskiego – południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej trasie znajduje się kilka obiektów zabytkowych, spośród których najbardziej znanym są ruiny zamku Tenczyn. Znaczna część trasy przebiega przez lasy Orlej i Zwierzyniec – miejsca polowań właścicieli zamku Tenczyn, a później Potockich z Krzeszowic. Te leśne tereny, chętnie odwiedzane przez mieszkańców Krakowa i okolic, szczególnie polecane są rowerzystom. Tam bowiem istnieją asfaltowe drogi wyłączone z ruchu samochodowego oraz dobrze zachowane szlaki rowerowe. Interesujące są także tereny otwartych pól, z pięknymi widokami na dolinę Wisły i Beskidy. Po drodze można zwiedzić dwie winnice: Zagrabie i Jurę.

Przebieg trasy:

0,0 Krzeszowice stacja kolejowa – dogodne miejsce rozpoczęcia wycieczki, zwłaszcza dla osób, które zamierzają przyjechać tu pociągiem. Zmotoryzowani mogą skorzystać ze znajdującego się obok stacji bezpłatnego parkingu. Patrząc w kierunku zachodnim, dostrzeżemy duży wiadukt wznoszący się ponad torami kolejowymi. Prowadzi przez niego droga, którą udajemy się do Tenczynka – kolejnej miejscowości na trasie.

1,8 Skrzyżowanie ulic Zwierzynieckiej i Pareńskiego, stara willa Eliza. Obiekt ten, obecnie mocno zdewastowany, na przełomie XIX i XX w. należał do lekarza i profesora Uniwersytetu Jagielońskiego Stanisława Pareńskiego. Częstymi gośćmi Elizy był przyjaciel profesora, Stanisław Wyspiański oraz późniejszy zięć – Tadeusz Boy-Żeleński. Niespełna 100 m dalej w kierunku lasu widoczna stąd charakterystyczna zabytkowa Brama Zwierzyniecka, jedna z czterech strzegących wjazdu na tereny łowieckie Potockich z Krzeszowic.

4,1 Kolejne miejsce górnicze na terenie Tenczynka. Stąd na wprost znajduje się czynna kopalnia Niedźwiedzia Krzeszowice (stacja PKP) Tenczynek las Zwierzyniec Frywałd Baczyn Sanka Grojec Rudno Tenczynek Krzeszowice (stacja PKP) Suma podjazdów: 700 m Przewyższenie: 125 m Drogi przez las: 12,2 km Oznaczenie trasy w terenie: 22 km 6,8 km 5 km 2,1 km bez szlaków: 2,1 km Drogi asfaltowe: 37,4 km Drogi utwardzone i gruntowe: 0,6 km 38,0 km średnia. Wycieczka ta jest propozycją poznania niezwykle interesującego i urozmaiconego obszaru Garbu Tenczyńskiego – południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej trasie znajduje się kilka obiektów zabytkowych, spośród których najbardziej znanym są ruiny zamku Tenczyn. Znaczna część trasy przebiega przez lasy Orlej i Zwierzyniec – miejsca polowań właścicieli zamku Tenczyn, a później Potockich z Krzeszowic. Te leśne tereny, chętnie odwiedzane przez mieszkańców Krakowa i okolic, szczególnie polecane są rowerzystom. Tam bowiem istnieją asfaltowe drogi wyłączone z ruchu samochodowego oraz dobrze zachowane szlaki rowerowe. Interesujące są także tereny otwartych pól, z pięknymi widokami na dolinę Wisły i Beskidy. Po drodze można zwiedzić dwie winnice: Zagrabie i Jurę. Góra, w której eksploatuje się diabaz – skałę wulkaniczną, często wykorzystywaną jako materiał budowlany i drogowy. Tu również istniała kopalnia węgla kamiennego Krystyna I B należąca do Potockich w latach 1895-1929. 13,0 Sanka. Przekraczamy na wprost przebiegającą po łuku szeroką szosę. 

C Barokowy kościół św. Jakuba z początku XVIII w. W ołtarzu głównym uważany za cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, która podaje swojemu synowi złote jabłka. W 2019 r. kościół otrzymał status Sanktuarium Matki Boskiej Pani Saneckiej, MatkiOczekiwanego Macierzyństwa.

15,0 Wielka Góra z masztem telefonii komórkowej. Na południe rozciąga się szeroka panorama min. na dolinę Wisły i Beskidy: Makowski, Mały, Żywiecki. Za ostatnimi zabudowaniami Sanki a przed masztem skręcamy w polną drogę w lewo, na południe. Odtąd poruszamy się niebieskim szlakiem rowerowym.

19.0 Winnica Zagrabie, Rybna Nowy Świat, skręcamy w prawo, ale jadąc  dalej na w wproast, możemy dotrzeć do winnicy Zagrabie. Niewielka rodzinna winnica, znajduje się w miejscowości Rybna.  Zajmują powierzchnię około 1h. Winorośl porasta tu stok opadając w kierunku południowo – zachodnim, na glebach gliniastych, wykształconych na lesach, na wapiennej podbudowie.  Uprawia się tu, stosunkowo odporne, selekcje winorośli, które bardzo dobrze sprawdziły się w małopolskich warunkah. W niewielkiej odległości od winnicy, w rodzinnych zabudowach, znajduje się budynek gdzie odbywa się cały przerób i produkcja win.

 Kontakt: Winnica Zagrabie
ul. Miodowa 4, 32-061 Rybna
tel. 691 404 747, www.winnicazagrabie.pl, winnica.zagrabie@gmail.com

 

21,8 Winnica Jura E Aby dojechać do niej, należy skręcić z Drogi Skotnickiej w prawo w drogę polną. Winnica o powierzchni niemal 4 hektarów, położona na zachodnim skraju miejscowości Rybna. 70% powierzchni zajmują odmiany winorośli na wina białe. Najliczniejszą jednak odmianą
jest cabernet cortis przeznaczona na wino czerwone. Uprawa ta od samego początku prowadzona jest metodą organiczną i obecnie uzyskała certyfikat winnicy ekologicznej. Przerób winogron i produkcja wina odbywa się w rodzinnym gospodarstwie pani Joanny w Sance.
Kontakt: Winnica Jura
ul. Winnica, 32-061 Rybna
tel. 509 788 676, www.winnicajura.pl, krakow@gmail.com

23,5 Opuszczamy szlak niebieski, od tego miejsca trzymamy się zielonego szlaku rowerowego. F Rezerwat przyrody Doliny potoku Rudno (95 ha) położony w lesie Orlej i obejmujący fragment doliny potoku Rudno. Porośnięty jest zróżnicowanymi zbiorowiskami leśnymi, w tym łęgiem olszowym. W obrębie rezerwatu znajduje się nieczynny kamieniołom porfiru „Orlej”.

v32,5 Parking obok ścieżki prowadzącej do ruin zamku Tenczyn w Rudnie G . Zamek wzniesiony na szczycie dawnego wulkanu. Dokonał tego w XIV w. jeden z najzamożniejszych i najbardziej wpływowych rodów w Polsce – ród Tęczyńskich. W XVI w. warownię przebudowano, nadając jej cechy magnackiej rezydencji z bastionami arkadowymi i krużgankami. W 1656 r. zamek został spalony w czasie potopu szwedzkiego.

32,5 Parking obok ścieżki prowadzącej do ruin zamku Tenczyn w Rudnie G . Zamek wzniesiony na szczycie dawnego wulkanu. Dokonał tego w XIV w. jeden z najzamożniejszych i najbardziej wpływowych rodów w Polsce – ród Tęczyńskich. W XVI w. warownię przebudowano, nadając jej cechy magnackiej rezydencji z bastionami arkadowymi i krużgankami. W 1656 r. zamek został
spalony w czasie potopu szwedzkiego.

34,5 Kościół w Tenczynku H pw. Katarzyny Aleksandryjskiej wybudowano w 1742 r. Wewnątrz świątyni w ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Przemienienia Pańskiego, będący kopią obrazu Rafaela Santi. Przed kościołem stoi wolno stojąca dzwonnica drewniana.
38,0 Krzeszowice – stacja kolejowa, koniec trasy.

Przewiń do góry
Skip to content