Trasa 3 -Przylaszczkowym Szlakiem Rowerowym z Kluczy

Klucze – Chechło – Rodaki – Wzgórza Żarów – Żelasko – Ryczów – Złożeniec Krzywopłoty – Bydlin – Cieślin – Golczowice – Zalesie Golczowickie – Jaroszowiec Klucze

Trasa o długości nieco ponad 40 km prowadzi w całości niebieskim szlakiem rowerowym zaprojektowanym i wyznaczonym w terenie przez Uczniowski Klub Sportowy w Kluczach. Ma postać pętli i przeznaczona jest raczej dla rowerów górskich. Wiele odcinków wiedzie po gruntowych drogach i leśnych ścieżkach. Na trasie sporo jest też podjazdów, niektóre z nich są dosyć wymagające. Mimo że jest to trasa w większości leśna, napotkamy kilka widokowych miejsc. Najsłynniejsze z nich znajduje się na wzgórzu Dąbrówka, nieopodal Chechła, gdzie usytuowana jest platforma widokowa, z której roztacza się widok na północną część Pustyni Błędowskiej. Ponadto w niewielkiej odległości od szlaku zobaczymy ruiny słynnych jurajskich budowli – strażnicy Ryczów i zamku Bydlin. Na uwagę zasługuje także drewniany XVII-wieczny kościółek św. Marka w Rodakach.

Przebieg trasy:

0,0 Klucze – startujemy z centrum miejscowości. W pobliżu znajdują się liczne miejsca parkingowe.

A Winnica Comte Założyciel winnicy, Maciej Kaplita, od dawna interesował się winoroślą i jak wielu winiarzy zaczynał od sadzenia pojedynczych krzewów w przydomowym ogródku. Jego uprawy znajdują się w Kluczach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rozmieszczone są na dwóch działkach, położonych na łagodnych zboczach południowo-zachodnich i zachodnich, opadających w stronę położonej niżej Pustyni Błędowskiej. Najważniejszą odmianą używaną do produkcji wina czerwonego jest dornfelder, oprócz tego są też odporniejsze odmiany: rondo, regent i marechal foch. Natomiast podstawowym szczepem na wina białe jest seyval blanc, a jego uzupełnienie stanowi jutrzenka oraz ocalałe krzewy muskatu.

Kontakt: Winnica Comte

ul. Hardego 19, 32-310 Klucze

tel. 608 313 988, www.winnicacomte.pl

poczta@winnicacomte.pl       

5,5 B Pustynia Błędowska – to największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km2) leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Rozciąga się od Błędowa po Klucze. Długość pustyni wynosi niecałe 10 km, a szerokość do 4 km. Powstanie pustyni to zasługa rozwoju w okolicy górnictwa i hutnictwa. Od początku XX w. obszar ten wykorzystywano jako poligon wojskowy. Obecnie niedostępna jest tylko jego północna część.

7,7 Rozpoczynamy dosyć stromy podjazd, a następnie zjazd drogą gruntową o luźnej nawierzchni.

10,0 C Rodaki, kościół pw. św. Marka – drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej wzniesiona w 1601 r. Bez większych przekształceń dotrwała do dnia dzisiejszego. Najstarszym elementem wyposażenia wnętrza jest późnogotycki posąg św. Mikołaja z ok. 1400 r. znajdujący się w jednym z ołtarzy bocznych.

  11,0 Przed nami około dwukilometrowy podjazd na Wzgórza Żarów. Miejscami droga jest mocno piaszczysta.

D Ryczów, strażnica – ulokowana nieco w oddaleniu od drogi, na trudno dostępnej skale, pochodzi z końca XIV w. Jej fundatorem był Kazimierz Wielki. Budowla miała prawdopodobnie postać wieży z wejściem od strony wschodniej. Do dziś zachowały się pozostałości murów obronnych oraz wał. 22,4 Dog

22,4 Dogodne miejsce odpoczynkowe z wiatą.

 

25,5 E Kapliczka na Borach, pomnik Armii Krajowej – kapliczkę wzniesiono prawdopodobnie w 1863 r. celem upamiętnienia walk powstańców styczniowych. Tutaj w czasie II wojny światowej odbywały się zebrania partyzantów z oddziału „Hardego”. W 2000 r., obok kapliczki, wzniesiono obelisk i ołtarz polowy poświęcony żołnierzom AK.

F Bydlin, ruiny zamku – to jeden z bardziej zniszczonych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Trzykondygnacyjną budowlę z okalającym murem i wieżą bramną wzniesiono prawdopodobnie w XIV w. Jak większość jurajskich zamków został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Dojście na zamek od strony wschodniej.

37,8 Przed nami krótki podjazd, a następnie ostry zjazd drogą gruntową i asfaltem do centrum miejscowości Klucze.

5,9 E Drewniany kościół św. Mikołaja w Tabaszowej – wzniesiony w 1753 r w Tęgoborzu, przeniesiony w obecne miejsce w 1982 r. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej. Wewnątrz rokokowe ołtarze z 2. połowy XVIII w.

11,5 F Drewniany kościół na Przełęczy św. Justa – zbudowany w 2. połowie XVII w. w miejscu, gdzie według legendy znajdowała się pustelnia św. Justa. Wewnątrz wyposażenie z poprzednich świątyń znajdujących się w tym miejscu, m. in. gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z XV w.

12,4 Jodłowiec Wielki. Dawna szkoła szybowcowa, funkcjonująca w latach 1933-48. W jej miejscu znajduje się dzisiaj kapliczka, wiata i tablica informacyjna.

Przewiń do góry
Skip to content