Trasa 22 – Z Nowego Sącza na Pogórze Rożnowskie

Nowy Sącz – Dąbrowa – Zbyszyce – Sienna – Jelna – Klimkówka – Nowy Sącz

Widokowa, ale przy tym dosyć wymagająca trasa poprowadzona z Nowego Sącza na północ. Pierwsze 6 km to rekreacyjny odcinek, który pojedziemy drogą rowerową, tzw. Velo Dunajec. Dalsza część trasy to mozolne podjazdy i zjazdy. Nie zabraknie przy tym miejsc widokowych na dolinę Dunajca i rozlewające się wokół Jezioro Rożnowskie. Atrakcjami po drodze będą zabytki – dwory, kościół, spichlerz oraz ruiny zamku. Mając nieco więcej czasu, warto zwiedzić centrum Nowego Sącza. Trasa w całości wiedzie asfaltami, niestety częściowo ruchliwą drogą wojewódzką.

Przebieg trasy:

0,0 Nowy Sącz, ruszamy z parkingu pod zamkiem. Jedziemy Velo Dunajec na północ. A Nowy Sącz, ruiny zamku – gotycką twierdzę wzniesiono w XIV w. za panowania Kazimierza Wielkiego, a następnie przebudowano w stylu renesansowym. Pożary, powódź, a w ostateczności wojna doprowadziły ją do ruiny. Pozostałością po dawnej budowli jest zrekonstruowana Baszta Kowalska, którą można zwiedzać.

B Nowy Sącz, Stare Miasto – wyróżnia dobrze zachowany średniowieczny
układ urbanistyczny z dużym rynkiem, na którym wznosi się eklektyczna bryła
ratusza. Nieopodal znajduje się gotycki kościół pw. św. Małgorzaty z XIV w. oraz Dom Gotycki z XV/XVI w. – obecnie muzeum. Pamiątką po niegdyś licznie zamieszkującej tu społeczności żydowskiej jest synagoga z 1780 r., przebudowana u schyłku XIX w.

7,3 Rozpoczynamy pierwszy wymagający podjazd.

11,5 C Winnica Gródek położona jest w miejscowości Zbyszyce, na urokliwym cyplu i wzgórzu otoczonym z trzech stron wodami Jeziora Rożnowskiego. Winnica powstała w 2014 roku. Zajmuje powierzchnię ponad 7 ha, na których uprawianych  jest 16 odmian. Głównie są to: Solaris, Riesling, Muscaris, Auxerrois, Hibernal na wina białe oraz Regent, Rondo, Cabernet cortis i Cabernet cantor na wina czerwone. Produkowanymi tu winami  cieszyć się można zarówno zimą – w klimatycznej atmosferze wykończonego drewnem i ogrzewanego kominkiem wnętrza, jak i latem – na obszernym tarasie, z którego roztacza się przepiękny widok. W winnicy organizowane są imprezy plenerowe, warsztaty degustacji wina, kulinarne i inne.

Kontakt: Winnica Gródek

Zbyszyce 4, 33-318 Zbyszyce

tel. 667 942 105

 www.winnicagrodek.pl, biuro@winnicagrodek.pl

12,5 D Zbyszyce, kościół pw. św. Bartłomieja – gotycka świątynia z początku XV w., odnowiona w XVIII stuleciu. We wnętrzu częściowo zachowały się renesansowe i neobarokowe polichromie.

13,2 E Zbyszyce, dwór Szujskich – parterowa, klasycystyczna rezydencja z przełomu XVIII i XIX w., odnawiana w 1970 r. Obecnie siedziba DPS-u. Przed nami kolejny dosyć stromy podjazd.

14,2 Punkt widokowy na Jezioro Rożnowskie

F Jezioro Rożnowskie 

19,7 Jelna – po prawej drewniany XIX-wieczny spichlerz. Rozpoczynamy kolejny widokowy podjazd, a następnie zjazd w dolinę Dunajca. 

Winnica Fritz – znajduje się w Chełmcu koło Nowego Sącza, na zboczu tzw. Paściej Góry. Założona została w 2009 roku. Uprawia się tu dość szeroki, jak na tak niewielką powierzchnię, zestaw odmian winorośli. Z odmian białych znajdziemy: seyval blanc, muskat odesski, johanniter i solaris, a z czerwonych: rondo, regent, cabernet cortis, leon millot i marechal foch. Winnica jest przedsięwzięciem charytatywnym, zysk ze sprzedaży pochodzącego z niej wina zasila fundację MADA, która pomaga osobom dotkniętym autyzmem. Poza produkcją wina w gospodarstwie wytwarzane są także nalewki oraz inne ekologiczne przetwory z uprawianych tutaj owoców, warzyw i ziół.

Kontakt: Winnica Fritz

ul. Leśna 77, 33-395 Chełmiec

www.winnicafritz.pl

 

Przewiń do góry
Skip to content