Trasa 20 – Z widokiem na Jezioro Rożnowskie

Tęgoborze – Znamirowice – Tabaszowa – Przełęcz św. Justam – Świdnik – Zawadka – Tęgoborze

Niezwykle malownicza i widokowa trasa na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Rożnowskiego. Została poprowadzona przez bezleśne wzgórza pomiędzy Jeziorem Rożnowskim a rzeką Łososiną. Na trasie spotkamy ciekawe drewniane kościoły na Szlaku Architektury Drewnianej oraz winnicę Zawadka. Trasa jest wymagająca, czekają nas na zmianę podjazdy i zjazdy. Trud wynagrodzą nam jednak piękne widoki, a szczególnie na Jezioro Rożnowskie, które będzie w zasięgu naszego wzroku przez znaczną część trasy. Trasa wiedzie drogami o średnim ruchu samochodowym, jedynie krótki, 500-metrowy początkowy odcinek prowadzi ruchliwą drogą krajową nr 75. Przez połowę wycieczki będą towarzyszyły nam szlaki rowerowe oraz piesze.

Przebieg trasy: 

0,0 Tęgoborze. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy. Dogodny parking przy terenach rekreacyjnych nad Jeziorem Rożnowskim. Możliwość wynajęcia rowerków wodnych i kajaków. Pałac w Tęgoborzu A – zbudowany w stylu klasycystycznym na początku XIX w. Obecnie pozostaje w rękach prywatnych i jest niedostępny do zwiedzania. Z pałacem wiąże się tzw. „przepowiednia tęgoborska”, która została podobno wypowiedziana podczas jednego z seansów spirytystycznych organizowanych przez właściciela pałacu hrabiego Władysława Wielogłowskiego. Przepowiednia mówiła o przyszłości Polski i świata. Według niektórych interpretatorów zapowiadała obie wojny światowe odzyskanie przez Polskę niepodległości.

B Cmentarz wojenny nr 353 – jeden z 400 cmentarzy zbudowanych podczas I wojny światowej w Galicji Zachodniej. Składa się z dużego centralnego krzyża oraz pięciu małych mogił. Spoczywają na nim 2 żołnierze austriaccy i 4 rosyjskich.

C Jezioro Rożnowskie – zbiornik wodny powstały w 1941 r. w wyniku spiętrzenia wód Dunajca. Na Małpiej Wyspie, dawnym grodzisku (poza zasięgiem mapy), znajduje się siedlisko ponad 160 gatunków ptaków. Jest on również atrakcyjny turystycznie: w Znamirowicach znajduje się przystań jachtowa, a w Gródku nad Dunajcem plaża.

 

4,8 D Most Stacha – ciekawa atrakcja, do której musimy lekko zboczyć z naszej trasy. Kamienny most o wysokości 13 m i długości 20 m został zbudowany w latach 1968-71 własnoręcznie przez Jana Stacha, który nie miał dojazdu do domu. Jest to największa na świecie tego typu budowla zbudowana przez jednego człowieka.

5,9 E Drewniany kościół św. Mikołaja w Tabaszowej – wzniesiony w 1753 r w Tęgoborzu, przeniesiony w obecne miejsce w 1982 r. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej. Wewnątrz rokokowe ołtarze z 2. połowy XVIII w.

11,5 F Drewniany kościół na Przełęczy św. Justa – zbudowany w 2. połowie XVII w. w miejscu, gdzie według legendy znajdowała się pustelnia św. Justa. Wewnątrz wyposażenie z poprzednich świątyń znajdujących się w tym miejscu, m. in. gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z XV w.

12,4 Jodłowiec Wielki. Dawna szkoła szybowcowa, funkcjonująca w latach 1933-48. W jej miejscu znajduje się dzisiaj kapliczka, wiata i tablica informacyjna. 

18,3 G Winnica Zawadka to jedno z nieodkrytych miejsc wokół Jeziora Rożnowskiego. Położona jest na zachodnim krańcu Beskidu Wyspowego. Winnica powstała pod wpływem marzeń o zdrowym i spokojnym życiu oraz z chęci poznawania ludzi pozytywnie patrzących na życie, nierzadko zaszczepionych pasją i miłością do winorośli i wina. Specjalnością winnicy Zawadka są lekkie wina białe, które charakteryzują się znaczną świeżością, nutami owocowymi i mineralnymi. W winnicy uprawiana jest winorośl takich odmian jak: Solaris, Bianca,  Regent, Rondo, Bolero i Marechal Foch, Johanniter, Chardonnay, Rosler, Monarch, Hibernal. Właściciele zapraszają do spontanicznych lub zaplanowanych wizyt i chętnie oprowadzą po winnicy, opowiedzą o produkcji win i przedstawią efekty swojej pracy.

Kontakt: Winnica Zawadka

Zawadka 1, 33-312 Tęgoborze

tel. 502 391 867, winnicakamieniec.pl, szymonmaziarz@interia.pl

Przewiń do góry
Skip to content