Trasa 17 – Wokół Ciężkowic i Gromnika

Ciężkowice – Polichty – Gromnik – Golanka – Rzepiennik Strzyżewski – Dąbry – Ciężkowice

Kolejna trasa przebiegająca przez tereny Pogórza Rożnowskiego i Pogórza Ciężkowickiego, rozgraniczone rzeką Białą. Nie należy do łatwych. Składa się na przemian z bardzo stromych, ale krótkich odcinków oraz długich i płaskich lub co najwyżej łagodnie nachylonych, biegnących widokowymi szerokimi grzbietami. Przez znaczną część trasa prowadzi szlakami rowerowymi, niestety, miejscami słabo oznaczonymi w terenie, nawet na istotnych skrzyżowaniach dróg. Te newralgiczne punkty zostały wskazane w poniższym opisie. 

0,0 A Ciężkowice – niewielkie miasto położone na Pogórzu Ciężkowickim usytuowane na wyniosłym wzgórzu nad rzeką Białą. W centrum miejscowości uwagę zwraca zachowany średniowieczny układ urbanistyczny z czasów lokacji miasta. Pośrodku obszernego rynku stoi murowany ratusz z przełomu XVIII i XIX w.

0,5 B Przy ul. 3 Maja znajduje się Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków z bogatą ekspozycją ornitologiczną, przestrzennymi dioramami, modelami dużych drapieżników oraz eksponatami dotyczącymi pogórzańskiej łąki. Największą atrakcją miasta, choć położoną poza naszą trasą, jest oddalony od centrum o niespełna 2 km rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto. W jego obrębie podziwiać można grupę skał o ciekawych kształtach, przypominających postacie ludzkie i zwierzęce, owiane licznymi legendami. W ich pobliżu Wąwóz Czarownic z jednym z największych wodospadów w Karpatach Polskich. Nieopodal powstaje Park Zdrojowy z ogrodami sensorycznym i skalnym, wrzosowiskiem, arboretum oraz basenami wykorzystującymi źródła siarczkowe.

Z rynku zjeżdżamy ul. 3 Maja do drogi wojewódzkiej nr 977. Skręcamy w prawo, w kierunku Tarnowa. Przejeżdżamy długim mostem na Białej, pod którym niebawem będziemy przejeżdżać ul. Jastrzębską.

1,8 Z ul. Jastrzębskiej odbijamy w prawo, w wąską i bardzo stromą z początku ul. Leśną. Trzymamy się zielonego szlaku rowerowego.

6,5 Rozwidlenie dróg. Skręcamy najpierw w lewo, a po przejechaniu ok. 100 m w prawo, w odchodzącą lekko w górę wąską drogę asfaltową.

7,6 Zostawiamy zielony szlak rowerowy, skręcamy w prawo i od tego miejsca podążamy za czarnym szlakiem rowerowym.

8,6 Wiata – miejsce odpoczynku, odejście pieszego szlaku zielonego na Suchą Górę (373 m – poza mapą).

10,3 Stąd, Jadąc na wprost, dotrzemy do winnic Kuźnia i Demeter. Trzymając się naszej trasy i czarnego szlaku rowerowego, tuż przed transformatorem skręcamy w lewo, w polną drogę. Na pierwszym ostrym łuku tej drogi, obok sterty śmieci (!) odbijamy w prawo, w ledwo widoczną ścieżkę. Wkrótce jednak w niewielkim zagajniku osiągamy drogę gruntową.

C Winnica Kuźnia została założona wiosną 2008 r. i zajmuje powierzchnię około 0,5 hektara. Plantacja ta jest położona na zboczu o słonecznej, południowo-zachodniej wystawie. Nasadzenia winnicy obejmują głównie odmiany przerobowe o podwyższonej odporności. Podstawowe uprawiane szczepy na wina białe, to solaris i johanniter, a na wina czerwone – bolero, monarch i cabernet carol. Obok nich znajduje się tu także niewielka doświadczalna plantacja odmian deserowych.  Gospodarze zapraszają do odwiedzenia swojej winnicy, a także piwnicy, gdzie odbywa się wyrób wina.

Kontakt: Winnica Kuźnia

ul. Narutowicza 8, 33-180 Gromnik

tel. 501 279 131, kuznia_zagorscy@vp.pl

D Winnica Demeter została założona w 2007 r., początkowo jako niewielka plantacja licząca około 300 krzewów winorośli. W późniejszych latach winnica była stopniowo powiększana i dzisiaj zajmuje areał niemal 1 ha. Uprawa jest zlokalizowana w szczytowej partii wyniosłego wzniesienia, na łagodnym południowym stoku, na wys. 370– 380 m n.p.m. W nasadzeniach dominują odmiany służące do wyrobu wina białego i czerwonego. Szczególnie cenione są tutejsze wina białe, które zaliczają się do ścisłej polskiej czołówki. Gospodarze  zapraszają do odwiedzenia winnicy. Na miejscu jest wygodna altana i grill.

Kontakt: Winnica Demeter

ul. Majora Sucharskiego 3,

33-180 Gromnik, tel. 509 693 311, wwzagorscymoto@vp.pl

15,1 E Gromnik. Drewniany kościół konstrukcji zrębowej zbudowany w 1727 r. Posiada budowę trójdzielną, z prezbiterium i nawą krytymi wspólnym gontowym dachem dwuspadowym. Uwagę zwraca oryginalna wieża: w dolnej części czworoboczna, w górnej ośmioboczna, zwieńczona baniastym hełmem. Niedaleko kościoła warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny dwór, położony powyżej ładnie utrzymanego parku. Obecnie znajduje się w nim urząd gminy. W Gromniku od ronda dalsza trasa biegnie na krótko ruchliwą ul. Krynicką (DW nr 977), a następnie skręcamy w drugą przecznicę w lewo, w ul. Przychockiego.

17,8 Skręcamy w lewo, w wąską, drogę asfaltową. Jadąc na wprost drogą wojewódzką 980, możemy dotrzeć do Rzepiennika Marciszewskiego, w którym znajduje się winnica Rupiówka.

F Winnica Rupiówka – jedna z najmłodszych winnic małopolskich, założona w 2017 r. Położona jest w przysiółku Rupiówka i w obrębie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Winnica znajduje się na południowo- zachodnich stokach navwysokości  260 m n.p.m. Uprawiane są odmiany na wina białe i czerwone, m.in. maréchal foch, regent bianca, hibernal,johanniter, seyval blanc, solaris swenson red

Kontakt: Winnica Rupiówka

Rzepiennik Marciszewski 82

33-180 Rzepiennik Marciszewski

tel. 502 399 663, www.winnicarupiowka.pl, wiktor.chrzanowski@gmail.com

25,2 Przed przystankiem autobusowym po lewej stronie skręcamy w prawo do Rzepiennika Strzyżewskiego.

27,9 Rzepiennik Strzyżewski – aż do Ciężkowic doprowadzi nas niebieski szlak pieszy.

 

29,3 G Ukryte w lesie miejsce egzekucji 364 Żydów, rozstrzelanych przez  przez hitlerowców w czasie II wojny światowej, więzionych uprzednio w gettach w Rzepienniku i Bieczu. Do zbrodni tej doszło 11 i 14 sierpnia 1943 r.

30,1 H Cmentarz 18 partyzantów z oddziału „Regina 2” – części batalionu   „Barbara”, uczestniczącego w bitwie pod Jamną (25 września 1944 r.).

32,3 I Ciężkowice-Rakutowa, Austriacki cmentarz wojenny nr 141 z I wojny światowej. Pochowano na nim 33 żołnierzy austriackich, 60 żołnierzy niemieckich oraz 255 żołnierzy rosyjskich, którzy polegli 2 maja 1915 r.

35,2 Ciężkowice – koniec trasy.

 Winnica Manru położona jest w KąśnejDolnej koło Ciężkowic (ok. 4,0 km od rynku). Miejscowość ta znana jest przede wszystkim z muzeum Ignacego Jana Paderewskiego. Do tych wątków starali się nawiązać założyciele winnicy. Jej nazwa – Manru – jest bowiem tytułem jedynego dzieła operowego  słynnego kompozytora. Warto wspomnieć, że opera ta powstała w 1900 roku, a więc w okresie kiedy był właścicielem majątku w Kąśnej Dolnej. Winnica została założona w roku 2010. Obecnie całkowita jej powierzchnia wynosi nieco ponad 0,6 ha. Uprawiane są odmiany deserowe i do produkcji win. Gospodarze zapraszają do winnicy na degustacje i po zakup wina po wcześniejszym uzgodnieniu.

Kontakt: Winnica Manru

Kąśna Dolna 25, 33-190 Kąśna Dolna

tel. 603-545-711, www.zwolenik.com, marek@zwolenik.com

Przewiń do góry
Skip to content