Trasa 16 – Po Pogórzu Ciężkowickim z widokiem na Dunajec

Pleśna – Lubinka – Janowice – Dąbrówka Szczepanowska – Szczepanowice – Rzuchowa – Świebodzin – Słona Góra (403 m n.p.m.) Pleśna

Atrakcyjna, choć wymagająca trasa poprowadzona wśród wzgórz Pogórza Ciężkowickiego. Pojedziemy w większości asfaltami o średnim ruchu, poza jednym, około czterokilometrowym odcinkiem na Słoną Górę, który przyjdzie nam pokonać drogą gruntową. Po drodze czekają nas strome podjazdy wiodące z głęboko wciętych dolin rzek Białej i Dunajca. Wiele miejsc widokowych zapewni nam panoramy na rozciągające się wokół pasma pogórzy, Beskidu Wyspowego i doliny Dunajca. Przy dobrej pogodzie, z wieży w Dąbrówce Szczepanowskiej zobaczymy nawet Tatry. Atrakcjami będą cztery winnice usytuowane przy trasie lub w niewielkim od niej oddaleniu. Są to tereny należące do gminy Pleśna, która nie licząc podkrakowskiej Skały, jest dziś bodaj najbardziej „zawinniczoną” gminą w Małopolsce.

 Przebieg trasy:

0,0 Pleśna Startujemy z centrum miejscowości. A Pleśna, kościół pw. Wniebowzięcia NMP – neobarokowy, z lat 1924–1930. We wnętrzu znajdują się m.in. XVII-wieczne ołtarze barokowe i ambona, pochodzące ze starej świątyni. Od tego miejsca rozpoczyna się niespełna dwukilometrowy odcinek stromego podjazdu.

 

6,1 B Wzgórze Lubinka (412 m n.p.m.) z cmentarzami z okresu I wojny światowej: nr 191 – na którym spoczywa 93 żołnierzy armii austro- węgierskiej i 111 żołnierzy armii rosyjskiej oraz nr 192 – z neorenesansową kaplicą, wokół której pochowano 358 poległych z armii austro-węgierskiej i 217 z rosyjskiej.


C Janowice, zespół pałacowo-parkowy – pałac w stylu angielskiego neogotyku pochodzi z XIX w., usytuowany jest w otoczeniu rozległego parku z licznymi zabytkowymi drzewami. Obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych i służy jako obiekt rekreacyjno-hotelowy.

D Winnica Janowice założona została wiosną 2013 r. na pięknym południowo-zachodnim stoku w Janowicach koło Tarnowa. Odpowiednie warunki klimatyczne pozwalają na uprawę odmian winorośli klasycznej – vitis vinifera (Pinot Noir, Pinot Noir Précoce, Chardonnay, Siegerrebe, Auxerrois), jak i odmian hybrydowych (Rondo, Regent, Solaris, Johanniter, Seyval Blanc), a niezwykłe położenie winnicy i zapierający dech w piersiach widok na dolinę Dunajca sprawia, że uchodzi ona za jedną z najpiękniejszych winnic w Polsce. Organizowane są tu degustacje win. Winnicę można wynająć na profesjonalne sesje zdjęciowe, a także przenocować w drewnianym domku z widokiem na Dunajec.

Kontakt: Winnica Janowice

Janowice, 33-115 Janowice

tel. 604 413 265

www.winnicajanowice.pl, info@winnicajanowice.pl

E Winnica Uroczysko Plantacja o powierzchni 0,8 hektara znajduje się na wyniosłym południowym zboczu ponad płynącą poniżej rzeką Dunajec. W Winnicy Uroczysko uprawia się: seyval blanc, jutrzenka, hibernal, pinot gris i traminer na wina białe, oraz regent, rondo, monarch, cabernet cortis,cabernet cantor, pinot noir i zweigelt na wina czerwone.

Kontakt: Winnica Uroczysko

Janowice k. Zakliczyna,

33-115 Janowice, tel. 516 495 359

16,2 Rozpoczynamy stromy, około kilometrowy, podjazd do wieży widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej.

17,4 F Dąbrówka Szczepanowska, wieża widokowa – podświetlana nocą drewniana konstrukcja ma około 16 m wysokości i składa się z pięciu kondygnacji, na których znajdują się tarasy widokowe. Rozciągają się stąd atrakcyjne panoramy na Tarnów, dolinę Dunajca, Beskid Wyspowy, a nawet Tatry.

18,5 G Winnica Dąbrówka położona jest w miejscowości Dąbrówka Szczepanowska na skraju Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego w Gminie Pleśna, w odległości 12 km od Tarnowa. Południowe usytuowanie stoku o powierzchni 4,3 ha gwarantuje doskonałe nasłonecznienie krzewów winorośli, a naturalną ich osłonę stanowi las. Ze wzgórz roztacza się przepiękny widok na panoramę Tatr oraz dolinę Dunajca. Spacer wzdłuż rzędów winorośli czy podziwianie zachodu słońca z kieliszkiem wina w dłoni, dają poczucie wyjątkowo spędzonego czasu wśród pięknych okoliczności przyrody.

Kontakt: Winnica Dąbrówka

Dąbrówka Szczepanowska 94,

33-115 Dąbrówka Szczepanowska

tel. 534 030 430, www.winnicadabrowka.pl, winnicadabrowka@wp.pl

H Winnica Zadora usytuowana jest w Szczepanowicach, w dolinie Dunajca, kilkanaście kilometrów na południe od Tarnowa, w rejonie nazywanym często „polskim biegunem ciepła”. Jej nazwa pochodzi od rodziny Chrząstowskich herbu Zadora, którzy byli właścicielami wsi przez okres 400 lat do połowy XIX w. Początki winnicy sięgają 2007 r. Obecnie zajmuje ona powierzchnię około 0,5 ha. Uprawia się tu dość spory wachlarz szczepów, zarówno mieszańcowych, jak i Vitis vinifera. Są to: johanniter, solaris, orion, phoenix, merzling i ortega na wina białe oraz regent, rondo, acolon i pinot noir na wina czerwone. Obok domu gospodarzy znajduje się budynek mieszczący piwnicę do wyrobu wina oraz salę degustacyjną.

Kontakt: Winnica Zadora

Szczepanowice 215, 33-114 Rzuchowa

tel. 502 714 696, www.winnica-zadora.pl, winnica.zadora@gmail.com

I AS Winnica Rubinowa założona w 2014 r. jest jedną z najmłodszych stażem winnic na Małopolskim Szlaku Winnym. Położona jest w Świebodzinie, w dolinie rzeki Białej, zaledwie 5 km od granic Tarnowa. Gospodarze posiadają obecnie około 1600 winnych krzewów, a docelowo zamierzają uzyskać areał 1,3 ha. Uprawiane są tu dość liczne odmiany, jak: solaris, seyval blanc, johanniter, bianca, jutrzenka, muszkat i adalmina na wina białe oraz regent, rondo, maréchal foch i léon millot na wina czerwone.

Kontakt: AS Winnica Rubinowa

Świebodzin 30, 33-114 Pleśna

tel. 668 662 385, www.facebook.com/ASwinnica-rubinowa,

28,2 Rozpoczynamy stromy, około trzykilometrowy podjazd na Słoną Górę (403 m n.p.m.). 

32,0 I Cmentarze wojenne na Słonej Górze – nr 175, 176, 177 – zabytkowe cmentarze z okresu I wojny światowej, na których w grobach zbiorowych i pojedynczych mogiłach pochowano łącznie 117 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 97 żołnierzy rosyjskich. Ze Słonej Góry zjeżdżamy, początkowo łagodnie, a w końcowej fazie, stromą drogą aż do rzeki Białej i Pleśnej.

Przewiń do góry
Skip to content