Trasa 14 – Z Zakliczyna na Pogórze Rożnowskie

Zakliczyn – Wesołów – Wróblowice – Wielkie Góry – Siemiechów – Brzozowa – Zakliczyn

Widokowa trasa poprowadzona z urokliwego Zakliczyna w pasmo pogórzy. Częściowo pojedziemy specjalnie wybudowaną dla rowerzystów drogą wzdłuż Dunajca (Velo Dunajec). Na trasie czekają nas dwa wymagające podjazdy – na Wielkie Góry i z Siemiechowa na południe. Towarzyszyć im będą szybkie widokowe zjazdy. Większość dróg to asfalty. Tylko około 1,5-kilometrowy odcinek przyjdzie nam pokonać drogą gruntową. W dużej mierze pojedziemy za znakami szlaków rowerowych i pieszych. Po drodze spotkamy ciekawe przykłady gotyckiej architektury drewnianej – w Siemiechowie i w Brzozowej oraz zabytkowe zespoły klasztorne – w Kończyskach i w Zakliczynie. Warto też odwiedzić winnicę Zawiszę, przy której prowadzona jest szkółka winorośli.

Przebieg trasy:

0,0 A Zakliczyn – startujemy z rynku. Cechą charakterystyczną tego klimatycznego miasteczka, która przez wieki nadawała mu oryginalny charakter, jest zabudowa w postaci drewnianych, parterowych domów o specyficznej konstrukcji „dziewięciosłupowej”. Budynki stawiano szczytami do drogi, zwieńczone są dachami naczółkowymi, z okapami wydatnie wysuniętymi nad chodniki.

to budowla w stylu późnobarokowym z XVIII-wiecznym ołtarzem głównym i XV-wiecznym ołtarzem w kaplicy. Winnica Zawisza Właściciel winnicy – Mariusz Chryk, to w środowisku winiarzy z dorzecza Dunajca niemal instytucja. Prezesuje stowarzyszeniu tarnowskich winiarzy, prowadzi winnicę i szkółkę winorośli, doradza przy zakładaniu nowych plantacji, a jego wina zdobywają medale na każdym konkursie, na którym się pojawią. Pierwszą niewielką, kilkuarową winniczkę założył w 2005  roku przy domu w Wesołowie kolo Zakliczyna. Dwa lata później powstała znacznie większa uprawa w niedalekiej Brzozowej, o powierzchni niemal 1 ha. Ta ostatnia winnica zajmuje dobrze nasłoneczniony stok o wystawie południowej i południowo-zachodniej i została obsadzona zarówno odmianami przerobowymi, jak i deserowymi. Uprawia się tu: solaris, johanniter, helios, riesling, muskat ottonel, doral i chardonnay na wina białe, oraz pinot noir, cabernet cortis, cabernet carol, cabernet carbon, monarch, regent, rondo, rathay, rösler i cabernet sauvignon na wina czerwone.

Kontakt: Winnica Zawisza

Wesołów 200 k. Zakliczyna

32-840 Zakliczyn

tel. 14 66 53 201, 691 671 838, www.winorosl-mch.eu, mariusz.chryk@winorosl-mch.eu

3,0 Od tego miejsca, przez kolejne 5 km, pojedziemy drogą rowerową wzdłuż Dunajca, tzw. Velo Dunajec.

9,5 Rozpoczynamy stromy podjazd na Wielkie Góry.

 

C Siemiechów, kościół pw. Matki Bożej Gromnicznej – drewniana świątynia w stylu późnego gotyku, z początku XVI w. W XX stuleciu dobudowano do niej murowaną kaplicę. We wnętrzu zachowały się późnogotyckie elementy oraz polichromie z XVI–XVII w. Za kościołem rozpoczynamy kolejny stromy podjazd.

18,9 D Brzozowa, kościół pw. św. Mikołaja Biskupa – drewniana późnogotycka świątynia z początku XVI w. Jednonawowa budowla zwieńczona jest wieżą z barokowym hełmem. We wnętrzu oprócz XVIII-wiecznego wyposażenia znajdują się iluzjonistyczne polichromie z XIX w.

25,2 E Kończyska, klasztor Sióstr Bernardynek – neogotycki zespół klasztorny wzniesiono pod koniec XIX w. Jest to klasztor kontemplacyjny z papieską klauzurą. Otacza go wysoki mur oraz ogród. W kościele znajduje się ołtarz główny z około 1900 r.

26,0 F Zakliczyn, klasztor Franciszkanów – zespół klasztorny w stylu barokowym wybudowano w latach 1641–1650 z fundacji ówczesnego właściciela Zygmunta Tarły. Wyposażenie wnętrza kościoła pochodzi z XVII–XIX w. Na uwagę zasługuje także otoczenie klasztoru. Na dziedzińcu mieści się grota Matki Bożej z Lourdes usytuowana w otoczeniu pomnikowych lip drobnolistnych.

Przewiń do góry
Skip to content