Trasa 13 – U podnóży Szpilówki

Iwkowa – Połom Mały – Kąty – Drużków – Pusty – Wojakowa – Iwkowa

Wymagająca, ale bardzo widokowa trasa prowadząca przez wzgórza wokół Iwkowej. Jest to kraina sadów śliwkowych, które są tutaj produktem regionalnym. Każdego roku we wrześniu odbywa się tutaj Święto Suszonej Śliwki, które jest przeglądem turystycznym i kulinarnym Gminy Iwkowa. Można przy tej okazji skosztować potraw z suszonej śliwki i zakupić wyroby twórców ludowych. W okolicy oprócz śliwek hoduje się również winorośl – tu szczególnie zapraszamy do Winnicy Nowizny. Trasa prowadzi w większości po drogach asfaltowych o średnim ruchu samochodowym. Pojedziemy również leśnymi drogami przez pasmo Sołtysich Gór. Przez całą trasę towarzyszyć nam będą szlaki rowerowe Gminy Iwkowa – żółty i czarny, a także na krótkich fragmentach Karpacki Szlak Rowerowy.

Przebieg trasy:

0,0 Iwkowa. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy. Dogodny parking przed drewnianym kościołem. A Drewniany kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – wzniesiony pod koniec XV wieku na miejscu starszego kościoła. Jednonawowy, o konstrukcji zrębowej. Wewnątrz cenne wyposażenie, w tym ołtarze z XVII w. i rzeźby grupy Ukrzyżowania na belce tęczowej z XV w. Kościół jest obecnie nieużywany, można go zwiedzić po kontakcie z mieszkającym w pobliżu p. Piechowiczem. Kościół jest częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

6,5 B Winnica Nowizny powstała w 2005 r. Zlokalizowana jest na wzgórzu o nachyleniu około 20%, o południowo-zachodniej wystawie. Właściciele zastanawiali się, w jaki sposób zagospodarować swoje grunty. Pierwotnie chcieli zasadzić sad śliwkowy, ale ostatecznie stanęło na plantacji winorośli. Winnica oferuje wina białe wytrawne i półsłodkie oraz czerwone wytrawne. Dla gości zaplanowano oprowadzenie po winnicy oraz prezentację multimedialną na temat uprawy winorośli, produkcji i spożycia wina. Dodatkowo odwiedzający mogą zobaczyć hodowlę danieli, zabawić się w parku linowym i skorzystać z oferty gastronomicznej.

Kontakt: Winnica Nowizny

Połom Mały 60

32-862 Porąbka Iwkowska

tel. 607 578 156, 14 684 48 14, www.winnicanowizny.pl, winnicanowizny@op.pl

Połom Mały, Droga krzyżowa i krzyż jubileuszowy C . Widokowe miejsce z panoramą na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Pogórze Rożnowskie.

10,5 D Kąty, Dwór Sławików, ławka Jana Karskiego – w miejscowości Kąty upamiętniono kuriera Polskiego Państwa Podziemnego Jana Karskiego. Po nieudanej misji w 1940 roku został on pojmany przez Gestapo. Następnie po bezskutecznej próbie ucieczki został przewieziony do szpitala do Nowego Sącza, skąd został uwolniony przez żołnierzy WZW. Od lipca 1940 r. do lutego 1941 r. ukrywał się w dworze w Kątach. Z okazji 75 rocznicy tych wydarzeń wytyczono szlak uwolnienia Jana Karskiego z Marcinkowic do Kątów i ufundowano ławkę jego imienia.

14,3 Wojakowa, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny E – zbudowany w latach 30. XX w. z wykorzystaniem prezbiterium starego kościoła zbudowanego w 1363 r. Z dawnego wyposażenia pozostała kamienna chrzcielnica oraz barokowy ołtarz z łaskami słynącym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

 

 

F Pasmo Szpilówki – pasmo górskie zaliczane obecnie do Pogórza Rożnowskiego według dawnego podziału autorstwa Kondrackiego pasmo było częścią Pogórza Wiśnickiego). Z parkingu z wiatą rozciąga się wspaniały widok na południe. W tym miejscu możemy zboczyć z trasy i wybrać się na wieżę widokową zlokalizowaną na szczycie Szpilówki. Prowadzi do niej czerwony szlak spacerowy. Po przejechaniu ok. 500 metrów od parkingu możemy po raz kolejny opuścić trasę i udać się wraz ze znakami zielonego szlaku spacerowego do kaplicy św. Urbana, gdzie według legendy w X w. mieszkał węgierski pustelnik o imieniu Urban.

Przewiń do góry
Skip to content