Nowy Wiśnicz – Lipnica Murowana – Chronów – Uszwica – Porębska – Poręba Spytkowska – Brzeźnica – Łazy – Wiśnicz – Mały Nowy Wiśnicz
Liczne podjazdy i zjazdy sprawiają, że trasę tę można uznać za trudną. Wspinać się będziemy m.in. na Lipczonkę czy Górę Południową. Ich wysokości oscylują około 300 m n.p.m. Ułatwienie będzie stanowiła w większości asfaltowa nawierzchnia dróg. Jednak kilka krótkich odcinków przyjdzie nam pokonać drogami szutrowymi i gruntowymi. Największym atutem trasy jest jej widokowy charakter. Oprócz tego, atrakcjami po drodze będą zabytkowe kościoły, w tym jeden wpisany na Listę UNESCO, dwory, urokliwy rynek oraz piękny renesansowy zamek. Przy okazji warto odwiedzić jedną z dwóch położonych w pobliżu winnic.
0,0 Nowy Wiśnicz, ruszamy z centrum miasta. Kierujemy się na południe. Przed nami dość długi mozolnypodjazd.
6,4 A Lipczonka, osiągamy najwyższy punkt na trasie Nowy Wiśnicz – Lipnica Murowana. Przed nami piękna panorama na Lipnicę i znajdujące się dalej pasma Beskidów.
B Kościół pw. św. Leonarda – jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów w kraju, wpisany na Listę UNESCO. Obecna świątynia datowana jest na XV w. Z tego okresu pochodzą najstarsze zachowane polichromie. Cennym średniowiecznym zabytkiem jest także płaskorzeźba Zaśnięcie NMP.
C Dwór Ledóchowskich – neoklasycystyczny budynek wzniesiono około 1830 r. Tutaj mieszkały wyniesione na ołtarze Maria Teresa i Urszula Ledóchowskie. Obecnie mieści się w nim muzeum.
9,0 Przed nami kolejny wymagający podjazd, a następnie zjazd.
14,8 D Chronów, kościół pw. Ducha Świętego – powstał w 1685 r. Jego obecny wygląd to efekt licznych modernizacji na przestrzeni wieków. Wyposażenie wnętrza jest głównie barokowe.
16,0 W prawo odbicie do winnicy Chronów. E Winnica Chronów Usytuowana jest w niewielkiej wsi Chronów, stąd jej nazwa. W hektarowym gospodarstwie założonym w 2012 r. uprawiane są krzewy winorośli w kilkunastu odmianach. Produkowane są tu wina wyłącznie wytrawne. Do dyspozycji gości są dwa niezależne apartamenty. Można tu uczestniczyć w winobraniu, wziąć udział w degustacji lub pospacerować między rzędami winorośli.
Kontakt: Winnica Chronów
Chronów 209, 32-720 Chronów
tel. 691 974 741, www.winnicachronow.pl, chronow@gmail.com
17,2 Opuszczamy asfalt skręcając w lewo, w gruntową drogę. Za wieżą triangulacyjną skręcamy w lewo, a po 100 m w prawo. Łagodnym zjazdem opadamy do Uszwicy Porębskiej.
20,8 Rozpoczynamy długi podjazd na rozległy i widokowy grzbiet Góry Południowej.
26,7 Długim, w wielu miejscach widokowym, zjazdem opadamy do Brzeźnicy.
29,8 W prawo odbicie do Winnicy Nad Dworskim Potokiem.
F Winnica Nad Dworskim Potokiem należąca do Uniwersytetu Jagiellońskiego winnica w Łazach koło Bochni zalicza się do najlepszych w naszym kraju. Tutejsze wina zdobyły wiele międzynarodowych i krajowych wyróżnień i jako pierwsze w Polsce weszły do oficjalnej sprzedaży. Pierwsze krzewy winorośli zasadzono wiosną 2005 r. Obecny areał wynosi 3,5 ha. Obok winnicy znajduje się nowoczesny budynek winiarni z własnym laboratorium. Zadbano też o warunki do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu enologii, jakie organizuje Wydział Farmacji UJ.
Kontakt: Winnica Nad Dworskim
Potokiem, Rolniczy Zakład Doświadczalny
Uniwersytetu Jagielońskiego
Łazy 2, 32-765 Rzezawa
tel. 14 612 78 12, www.winnica-uj.pl, winnica@uj.edu.pl
30,0 G Brzeźnica, kościół pw. św. Piotra i Pawła i św. Stanisława Biskupa – pochodzi z 1632 r. W XIX stuleciu uległ rozbudowie. We wnętrzu zachowały się ołtarz główny z 1776 r. oraz XVII-wieczne organy. 30,4 Przed nami najtrudniejszy odcinek trasy – ponad półkilometrowy, dość stromy podjazd, po którym czeka nas widokowy odcinek.