Trasa 1 – Rowerowym Szlakiem Kościuszkowskim

Trasa 1 – Rowerowym Szlakiem Kościuszkowskim

Koniusza – Łyszkowice – Koniusza – Piotrkowice Małe – Jazdowiczki – Gniazdowice Rzędowice – Dalewic – Błogocice – Radziemice – Ibramowice – Kowary – Rzędowice Chorążyce – Przesławice – Koniusza

Kolejna trasa na Wyżynie Miechowskiej, tym razem w jej południowo-wschodniej części, na pograniczu z Płaskowyżem Proszowickim. Dominuje tu krajobraz pagórkowaty, rolniczy. Tereny wybitnie otwarte, bezleśne – co z kolei gwarantuje nam rozległe i urokliwe widoki, nie tylko na najbliższe okolice, ale także na odległe Beskidy Wyspowy, Makowski, Żywiecki, Mały i Tatry. To także kolejna trasa biegnąca po śladach powstańców kościuszkowskich zmierzających w kierunku Racławic. Na pamiątkę tego wydarzenia kilkanaście lat temu wyznaczono rowerowy szlak kościuszkowski prowadzący do Racławic. Będziemy nim podążali na odcinku Radziemice – Koniusza. W chwili obecnej oznakowanie tego szlaku, niestety również pozostałych, w zasadzie nie istnieje. Miejmy nadzieję, że ten ciekawy szlak zostanie w niedalekiej przyszłości odnowiony.

Przebieg trasy:

0,0 Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Koniuszy. Miejsce postojowe dla samochodu znajdziemy w pobliżu szkoły i urzędu gminy po przeciwnej stronie. 

0,2 A Kościół w Koniuszy św. Piotra i Pawła, wielokrotnie przebudowywany, obecnie w stylu późnobarokowym z zachowanymi elementami architektury gotyckiej. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na herb Uniwersytetu Jagiellońskiego, od XV w. proboszczami parafii bowiem były osoby związane z uczelnią. Należeli do nich Bernard Wapowski, kartograf – autor pierwszej mapy Polski, oraz Hugo Kołłątaj, współtwórca Konstytucji 3 Maja. Przed kościołem XVIII-wieczna drewniana dzwonnica. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się stara plebania. W otaczającym ją ogrodzie kamienny stół. Wg tradycji podczas postoju w drodze na Warszawę zasiadał przynim Tadeusz Kościuszko.

1,4 B Winnica Koniusza to niewielka, rodzinna winnica założona w 2006 r. Usytuowana jest na łagodnym stoku o południowo-zachodniej ekspozycji, na wys. 280 m. Jej podłoże stanowią urodzajne gleby wytworzone na lessach i rumoszu skał węglanowych. Zajmuje pow. ok. 0,7 ha. W winnicy uprawiane są krzewy winorośli odmian czerwonych – głównie rondo, regent oraz odmian białych – solaris, johaniter. Produkcja wina odbywa się w sposób tradycyjny: stosowany jest zbiór ręczny oraz segregacja gron. Wino dojrzewa w beczkach z dębu węgierskiego i w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Właściciele oferują zwiedzanie winnicy w lecie oraz weekendowe degustacje w plenerze, połączone z rozmowami o produkcji wina i prowadzeniu winnicy.

Kontakt: Winnica Koniusza,

Łyszkowice 46, 32-104 Koniusza

tel. 12 412 86 66, 502 673 820

www.winnicakoniusza.pl

winnicakoniusza@gmail.com

2,5 Stąd, na skraju wsi, odchodzi w lewo polna droga prowadząca do interesującego miejsca pamięci. C Pomnik pomordowanych tutaj 28 mieszkańców Łyszkowic i Posądzy. Zbrodni dokonali Niemcy 28 stycznia 1944 r. Powodem tej największej pacyfikacji na ziemi proszowickiej w czasie II wojny światowej był odwet za napad partyzantów na pociąg wiozący wódkę, stanowiącą niemiecki kontyngent.

3,0 D Dwór w Łyszkowicach – zabytkowy, murowany dwór z 1884 r. W roku 1923 ówcześni właściciele – rodzina Woźniakowskich przekazała ten obiekt Żeńskiej Szkole Rolniczej. Obecnie mieści się w nim dom pomocy społecznej. W architekturze wyróżnia się czterokolumnowy ganek z charakterystycznym zegarem w górnej części. Przed dworem popiersie Adama Chmielowskiego, patrona DPS-u. 

12,6 E Obelisk ku czci Wojciecha Bartosza Głowackiego, urodzonego w Rzędowicach, który wsławił się brawurowym zdobyciem armat rosyjskich w bitwie pod Racławicami 4 IV 1794 r. Za męstwo i odwagę naczelnik Tadeusz Kościuszko mianował go chorążym Grenadierów Krakowskich. Zmarł w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Szczekocinami w lipcu 1784 r.

14,2 Z tego miejsca warto zjechać z trasy, by zobaczyć drewnianą kaplicę w Dalewicach. W tym celu skręcamy w lewo przed widoczną remizą strażacką. Przejeżdżamy przez most na Ścieklcu aż do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Niespełna 100 m dalej w prawo, obok krzyża, odchodzi ostro w górę asfaltowa wąska droga, a w zasadzie chodnik, do interesującego nas zabytku.

F Drewniana kaplica pw. Nawiedzenia i Zwiastowania NMP – malowniczo położona na wzgórzu w otoczeniu drzew i nad doliną rzeki Ścieklec. Powstała w połowie XVII w. Od tego czasu nie zmieniono pierwotnego kształtu kaplicy, poza dobudowaniem niewielkiej zakrystii w 1914 r. Wewnątrz na ścianach i stropach cenna polichromia figuralna i roślinna z XVII i XVIII w.

17,7 G Radziemice. Kościół św. Stanisława Biskupa z 1. poł. XVII w. Obiekt murowany, orientowany o skromnych cechach architektury barokowej. Kościół bez wieżowy, jedynie z wieżyczką na sygnaturkę nad nawą.

23,2 Skręcamy w prawo, w wąską drogę asfaltową. To pierwsza przecznica od ostatniego skrzyżowania z drogowskazem na Błogocice.

31,2 H Dąb Kościuszki – potężne drzewo o wysokości ponad 20 m i obwodzie 565 cm, pomnik przyrody. Jak niesie wieść gminna, w cieniu tego drzewa naczelnik powstania Tadeusz Kościuszko odbierał defiladę od sformowanych tu oddziałów chłopskich, które następnie wyruszyły do Racławic. Tam, wraz z innymi kosynierami, stoczyli zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi.

32,0 Koniusza. Koniec trasy.

5,9 E Drewniany kościół św. Mikołaja w Tabaszowej – wzniesiony w 1753 r w Tęgoborzu, przeniesiony w obecne miejsce w 1982 r. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej. Wewnątrz rokokowe ołtarze z 2. połowy XVIII w.

11,5 F Drewniany kościół na Przełęczy św. Justa – zbudowany w 2. połowie XVII w. w miejscu, gdzie według legendy znajdowała się pustelnia św. Justa. Wewnątrz wyposażenie z poprzednich świątyń znajdujących się w tym miejscu, m. in. gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z XV w.

12,4 Jodłowiec Wielki. Dawna szkoła szybowcowa, funkcjonująca w latach 1933-48. W jej miejscu znajduje się dzisiaj kapliczka, wiata i tablica informacyjna.

Przewiń do góry
Skip to content