Festyn świętomarciński – wino i gęsina na świętego Marcina

Serdecznie zapraszamy w sobotę (11.11) i niedzielę (12.11) na festyn świętomarciński przy winebarze i sklepie winnicowym przy Alei Wędrowników 2 !!!

Czekamy na Państwa w godzinach od 10.00 do 17.00 z młodym winem świętomarcińskim w cenie 50 zł za butelkę. Będzie również okazja do spróbowania wina na kieliszki (12 zł) wraz z daniami z polskiej gęsiny – menu opublikujemy już wkrótce! 

 

▪ Odbędą się także degustacje młodego wina oraz win z rocznika 2022 w sobotę oraz niedzielę o godzinie 13.00. Ilość miejsc ograniczona, zakup biletów na stronie: https://winnicasrebrnagora.pl/zwiedzanie-winnicy-i…/


Tradycja picia młodego wina od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia liczy wiele stuleci. Związana jest z postacią św. Marcina, patrona winiarzy, którego pomnik autorstwa Jerzego Kędziory znajduje się na terenie winnicy. Święty jest przedstawiany w ikonografii jako rycerz na koniu, oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są m.in. dzban wina i gęś. Święty Marcin był rzymskim legionistą, żył w IV wieku n.e., po swoim nawróceniu został pustelnikiem, a ostatecznie biskupem Tours. W tym samym czasie, na terenach dzisiejszej Francji zaczęto zakładać pierwsze winnice, a ich właściciele oddawali cześć św. Marcinowi, który stał się patronem winiarzy. Pierwsze tradycje degustacji młodego wina w dniu św. Marcina, to jest 11 listopada, rozprzestrzeniły się w Niemczech, a potem objęły resztę Europy. W tym samym czasie chłopi składali daninę, której istotnym elementem były gęsi – właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze. Do klasycznej świętomarcińskiej pieczonej gęsi (symbolu urodzaju i dostatku) serwowanej tradycyjnie w ten wieczór na kolację, podaję się tegoroczne, młode wina. Ten lokalny, ludowy zwyczaj kultywowany jest obecnie przez producentów win w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”, które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.

Przypominamy jest to MIEJSCE PRZYJAZNE ROWERZYSTOM ( MPR ) !!! 

Co to są Miejsca Przyjazne Rowerzystom ? Odpowiedź znajdziecie TUTAJ !!!

Przewiń do góry
Skip to content