Trasa 21 – Karpackim Szlakiem Rowerowym

Jodłownik – Szyk – Stare Rybie – Tarnawa – Grabie – Kawec- Pogorzany – Szczyrzyc – Jodłownik

Ciekawa trasa na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego. Składa się z dwóch różniących się części. Początek i koniec trasy prowadzi przez pagórkowatą okolicę, gdzie czekają nas liczne podjazdy i zjazdy, natomiast środkowa część, to wycieczka wzdłuż Stradomki do Szczyrzyca. Okolice te stanowią jedną z kolebek małopolskiego osadnictwa w średniowieczu, więc podczas przejazdu będzie można zobaczyć wiele pamiątek z przeszłości, tych bardzo znanych, jak i tych
jeszcze nieodkrytych. Trasa prowadzi w całości drogami asfaltowymi o średnim ruchu samochodowym. Przez połowę trasy pojedziemy szlakami rowerowymi, najpierw czerwonym Karpackim Szlakiem Rowerowym, a później przez chwilę także niebieskim szlakiem Gminy Łapanów.

Przebieg trasy:

0,0 Jodłownik. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy. Dogodny parking przy boiskach Orlik za budynkiem Urzędu Gminy.

A Drewniany kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny – zbudowany w 1585 r. z drewna modrzewiowego. Jego fundatorem był Przecław Niewiarowski. Po jego śmierci kościołem opiekowali się dominikanie z Krakowa, stąd w ołtarzu głównym znajdują się rzeźby św. Jacka i św. Dominika. W XIX w. opiekę nad kościołem objęli Cystersi. Wewnątrz cenne wyposażenie z XVI i XVII w., w tym renesansowa ambona. Kościół znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

5,7 B Drewniany kościół św. Stanisława i św. Barbary w Szyku – wzniesiony w 1633 r. z wykorzystaniem fragmentów starszej świątyni z 1. połowy XVI w. Zbudowany w konstrukcji zrębowej w stylu późnogotyckim. Wewnątrz ołtarz główny z XVIII w. z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVI w., którego autorstwo przypisuje się Stanisławowi Samostrzelnikowi, cystersowi z Mogiły. Do cenniejszych zabytków należą obraz św. Wawrzyńca z XV w. oraz kamienna chrzcielnica z 1585 r. Ten kościół również znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

8,0 Ok. 750 m w lewo znajduje się Winnica Szykowna.

C Winnica Szykowna położona jest w woj. małopolskim, na granicy dwóch mezoregionów Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego, u podnóża góry Kostrze, we wsi Szyk. Powierzchnia winnicy wynosi 7 ar i znajduje się na wysokości 407 m n.p.m. Powstała w 2015 r. W winnicy uprawia się następujące odmiany: JutrzenkaAurora, Seyval Blanc, Solaris na wina białe, Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot na wina czerwone oraz Aloskin, Alden i Swenson Red. Winnica nie jest prowadzona w celach komercyjnych, jest to wyłącznie hobbistyczne przedsięwzięcie. Istnieje jednak możliwość zwiedzania winnicy i degustacji win.

Kontakt: Winnica Szykowna

Szyk 103, tel. 694 974 219

www.winnicaszykowna.pl, stansky27@wp.pl

11,4 Wola Tarnawska – trasa naszej 11,4 Wola Tarnawska – trasa naszej wycieczki przejeżdża przez Lasy Tarnawskie. Zbaczając z naszej trasy, możemy odnaleźć w lesie ślady grodziska posiadającego wieżę obronną znanego jako D Strażnica Grodziec oraz skalny ostaniec nazwanym z uwagi na jego kształt „Kamieniem żółwiem”.

13,3 Tarnawa – z prawej strony dołącza do nas niebieski szlak rowerowy GminyŁapanów, którym pojedziemy 3 km.

16,5 Boczów – Za mostem skręcamy w lewo i ruszamy w górę rzeki Stradomki. Będziemy się poruszać wzdłuż niej przez najbliższe 16 km aż do Szczyrzyca.

29,5 E Pustelnia św. Benedykta w Krzesławicach – zbudowana w 1886 r. Składa się z budynku mieszkalnego, kaplicy i kapliczki. Mieszkało w niej kilku franciszkańskich pustelników, m.in. Antoni Rąp, Jędrzej Jarzębiński, czy Florian Klamka. Ostatnim pustelnikiem był Zygmunt Młynek, który opuścił to miejsce w 1995 r. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Nieco powyżej znajduje się Diabli Kamień. Jest to ogromny głaz piaskowcowy, którego wysokość dochodzi do 25 metrów. Związane Związane są z nim liczne legendy i podania.

F Winnica Smykań – pierwsze sadzonki w winnicy zostały posadzone w 2004 r. Obecny areał nasadzeń to około 1 ha. Rosną tu zarówno odmiany białe (Seyval Blanc, Bianca, Pinot Gris, Siegerrebe, Johanniter), jak i czerwone (Regent, Rondo, Cabernet Cortis). Poza konwencjonalnymi winami białymi, różowymi i czerwonymi od paru lat powstają tu udane wina musujące i to one właśnie mają stać się sztandarowym produktem tej winnicy. Gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia w Pogorzanach koło Szczyrzyca, przy którym działa winnica to dziś jeden z najlepszych adresów kulinarnych w Małopolsce. Zjeść tu można świeże ryby, grzyby i inne sezonowe smakołyki z lasu i ogrodu, wypieki i wędliny własnego wyrobu… Tu powstają także jedne z najlepszych serów dojrzewających w regionie oraz cydr.

Kontakt: Winnica Smykań

Pogorzany Smykań k/Szczyrzyca nr 221

34-623 Szczyrzyc

tel. 660 424 697, 606 765 967, www.ekoagro.pl, biuro@ekoagro.pl

32,2 G Opactwo Cystersów w Szczyrzycu  założone w pierwszej połowie XIII w. Jest to jedyny w Polsce klasztor cystersów, który działa nieprzerwanie od swego założenia. Najcenniejszym obiektem zespołu jest kościół NMP Wniebowziętej z 1620 r., w którego głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Szczyrzyckiej. W domu Opata z XVI w. mieści się obecnie Muzeum Klasztorne. Przy opactwie działał również od XVII w. browar. W 2015 r. po wielu próbach udało się w Szczyrzycu wznowić warzenie piwa.

Przewiń do góry
Skip to content