Stryszawa – DW nr 946 – Lachowice – Przełęcz Cicha (775 m n.p.m.) – Stryszawa
Przebieg trasy:
0,0 Stryszawa, ruszamy z parkingu przy kościele.
A Stryszawa, Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej – organizowane są tu zajęcia grupowe zapoznające uczestników z produkcją drewnianych zabawek ludowych, wytwarzanych w Stryszawie od I połowy XIX w. Odbywają się tam również inne warsztaty z zakresu edukacji folklorystycznej.
6,6 B Lachowice, kościół pw. św. Piotra i Pawła – jeden z cenniejszych przykładów drewnianej architektury sakralnej w Małopolsce nawiązującej do późnego średniowiecza, posiadającej równocześnie elementy baroku. Wybudowany w 1789 r. Jednonawowa budowla, kryta gontem i otoczona sobotami, skrywa XIX-wieczne polichromie.
12,1 Przed nami kilkukilometrowy podjazd.
15,4 Pętla autobusowa, a po przeciwnej stronie wiata przystankowa. Za nią odchodzi wąska droga asfaltowa, w którą skręcamy.
16,5 C Przełęcz Cicha (775 m n.p.m.) – obniżenie pomiędzy szczytami Jałowca (1111 m n.p.m.) i Kobylej Głowy (841 m n.p.m.). Tędy w czasie II wojny światowej przebiegała granica między III Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem. Do dziś zachowały się fundamenty niemieckiego posterunku granicznego strzegącego granicy. Tutaj też rozgrywały się zacięte walki oddziałów armii radzieckiej i niemieckiej. Z rejonu Przeł. Cichej roztacza się ładny widok na najbliższy Lachów Groń (1045 m n.p.m) oraz w kierunku zachodnim na Pasmo Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, z charakterystycznym szczytem Skrzycznego z wysokim masztem przekaźnikowym. Z przełęczy zjeżdżamy drogą gruntową, a następnie szutrową na wschód, w kierunku klasztoru na Siwcówce.
16,9 Pozostawiamy towarzyszący nam od Przeł. Cichej pieszy szlak niebieski odchodzący w prawo w górę, w stronę Jałowca (1111 m n.p.m.).
22,6 D Stryszawa-Siwcówka, Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek z drewnianą kaplicą z 1929 r. Inicjatorką ich budowy była miejscowa góralka, Kunegunda Siwiec, która żyła i zmarła w opinii świętości. W kapelanówce znajduje się izba pamięci prymasa Stefana Wyszyńskiego, który wielokrotnie spędzał tu wakacje, bywał tu też Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
26,4 Stryszawa, parking koło kościoła, koniec trasy.