Trasa 15 – Na przedpolu Beskidu Niskiego

Bobowa – Jeżów – Chodorowa – Stróże – Szalowa – Bobowa

Rosochatka z Jodłową Górą, pasmo Jaworza i Postawnego, Chełm, Maślana Góra – widokiem tych gór Beskidu Niskiego będziemy mogli się zachwycać podczas proponowanej tu wycieczki rowerowej. Nie zabraknie nam też innych, całkiem oryginalnych atrakcji turystycznych, takich jak dwór obronny w Jeżowie czy Sądecki Bartnik. Dlatego warto przyjechać do Bobowej i poznać jej najbliższe okolice. Pokonanie prezentowanej trasy nie powinno przysporzyć trudności osobom odbywającym od czasu do czasu nieco dłuższe eskapady rowerowe, choć w tym przypadku będą musieli zmierzyć się z dwoma uciążliwymi podjazdami. Trasa biegnie wyłącznie po drogach asfaltowych, najczęściej o znikomym ruchu samochodowym.   Tylko częściowo pokrywa się ze szlakami rowerowymi, przydatna więc  będzie dobra umiejętność posługiwania się mapą.

 Przebieg trasy:

0,0 A Bobowa. Niewielkie miasteczko położone nad Białą, na skraju Pogórza   Ciężkowickiego. Wycieczkę rozpoczniemy w centrum miejscowości. Na północ od rynku znajduje się kościółek św. Zofii wybudowany z kamienia w XV wieku. W jego bryle zachowało się wiele typowych detali dla architektury gotyckiej. Najcenniejszym jest ostrołukowy portal zachodni, umieszczony w schodkowym obramieniu. Bobowa była niegdyś znana z tradycji koronkarskiej. Piękne, unikatowe dzieła bobowskich koronkarek obejrzeć można w Galerii Koronek Klockowych w sali Centrum Kultury i Promocji Gminy w Bobowej (ul. Grunwaldzka 18).

Do II wojny światowej Bobową zamieszkiwała liczna społeczność żydowska. Miasto było szeroko znanym ośrodkiem chasydyzmu. Przy ul. Żydowskiej mieści się synagoga z 1756 r., odremontowana na początku XXI w. Wewnątrz uwagę zwraca polichromia oraz uznawana za jedną z najwspanialszych w Polsce oprawa hakodeszu (szafy ołtarzowej). W 1993 r. Synagoga została odzyskana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie. Obecnie sporadycznie odbywają się w niej nabożeństwa, zwłaszcza w obecności pielgrzymujących tu chasydówz różnych stron świata.

Rozpoczynamy trasę. Z drogi głównej – ul. Węgierskiej – skręcamy w lewo, w ul. Długoszowskich. Po przekroczeniu linii kolejowej i mostu na Białej skręcamy 500 m dalej w lewo, w ul. Graniczną.

4,1 B Renesansowy dwór obronny w Jeżowie – wybudowany w I poł. XVI w. z ciosów kamiennych. Do jednego narożnika dobudowana jest eliptyczna wieża. W jej górnej części znajdują się kamienne pseudomachikuły. Na piętrze duża sala rycerska, na ścianach której zachowała się polichromia z 1544 r. Obiekt obecnie pełni funkcję ośrodka dydaktycznego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie.

7,5 Skręcamy w lewo, w wąską drogę asfaltową, w kierunku, który wyznacza tablica z napisem: Chodorowa – Stróże – Grybów. Następnie droga ta, odtąd o nawierzchni z betonowych płyt, skręca ostro w prawo i pnie się stromo w górę. To najtrudniejszy podjazd na naszej trasie. Towarzyszy nam niebieski szlak rowerowy. Z tego miejsca przed wyruszeniem w dalszą drogę możemy udać się do Winnicy Chodorowa.

Winnica Chodorowa C powstała jako wspólna inicjatywa dwóch zaprzyjaźnionych rodzin. 10-hektarowe gospodarstwo położone jest malowniczo na wysokim stoku w Chodorowej, na południowym skraju Pogórza Rożnowskiego. Specjalnością winnicy jest produkcja cydru i win musujących, także jabłkowych. Winnica poza możliwością zakupu wina oferuje zwiedzanie plantacji i winiarni, a także degustacje. Można tu także wynająć komfortowo wyposażony domek dla gości.

Kontakt: Winnica Chodorowa

Chodorowa 60, 33-325 Krużlowa Wyżna

tel. 663 763 951, www.winnicachodorowa.pl, kontakt@winnicachodorowa.pl

14,0 D Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika w Stróżach – prywatna placówka założona przez właścicieli pasieki Sądecki Bartnik. Podstawą ekspozycji jest zbiór wspaniałej kolekcji uli. Wśród zgromadzonych eksponatów na szczególną uwagę zasługują: ul kłodowy – stojak dla pięciu rodzin pszczelich, zwany „królem” i ul snozowy Dzierżona – oba z 1822 r. i oba wpisane do rejestru zabytków. Muzeum oferuje liczne atrakcje dla dzieci, wyżywienie w restauracji „Bartna Chata”, apia -inhalacje, a także miejsca noclegowe. 19,5 E Szalowa – drewniany kościół barokowy powstały w latach 1759-1872 – jeden z najcenniejszych zabytków drewnianych na Pogórzu Karpackim. Warto zwrócić uwagę na trójnawowy układ bazylikowy, bardzo rzadki w kościołach drewnianych. Fasadę świątyni zdobi rzeźba św. Michała Archanioła, patrona kościoła depczącego diabła. 28,2 Z tego miejsca warto nieco zboczyć z trasy, żeby zwiedzić cmentarz żydowski. W tym celu należy skręcić w lewo, w ul. Krętą a następnie w prawo i ponownie w lewo, w ul. Wichrową. F Cmentarz żydowski w Bobowej. Do dziś zachowało się na nim 100 macew z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim – wśród nich ohel cadyka Szlomo Halberstama. Znajduje się tu także kwatera ofiar holocaustu i pomnik ku czci Żydów pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

29,0 Bobowa, koniec trasy.

Przewiń do góry
Skip to content