Wieliczka – Grabówki – Siercza – Pawlikowice – Koźmice Małe – Raciborsko – Dobranowice – Biskupice – Tomaszkowice
Lednica Górna – Wieliczka
Dosyć wymagająca trasa poprowadzona w całości czerwonym szlakiem rowerowym z Wieliczki. Pojedziemy wśród malowniczych wzgórz Pogórza Wielickiego. Jak przystało na pofalowany teren pogórza, przyjdzie nam się zmierzyć z licznymi podjazdami i zjazdami. Niektóre z nich będą długie i strome, jak np. podjazd do Dobranowic. Jadąc w większości w zabudowanym terenie, pozbawionym lasów (wyjątek – Las Wielki), obserwować będziemy, co chwilę wyłaniające się rozległe panoramy: w kierunku północnym – na Kraków oraz w kierunku południowym – na Beskid Wyspowy. Jazdę ułatwiać będzie asfaltowa nawierzchnia. W kilku miejscach czekają nas jednak krótkie terenowe odcinki poprowadzone drogami gruntowymi, a nawet ścieżkami. Po drodze można zwiedzić: Wieliczkę z Zamkiem Żupnym i Kopalnią Soli, klasztor w Sierczy, zabytkowe kościoły oraz winnicę w Pawlikowicach.
0,0 Wieliczka, startujemy z centrum miasta. Po minięciu kopalni soli czeka nas podjazd w kierunku Sierczy. A Wieliczka, Kopalnia Soli – sól kamienną warzono w Wieliczce już 3500 lat p.n.e., a nieprzerwane wydobycie trwa od XIII w. Kopalnia jest w istocie podziemnym miastem wpisanym na Listę UNESCO. W litych skałach solnych górnicy wyrzeźbili 2040 komór na dziewięciu poziomach, z czego 224 uznano za zabytkowe. Znajdują się tu wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt.
B Wieliczka, Zamek Żupny – w 2013 r. zamek został wpisany na Listę UNESCO jako rozszerzenie wpisu dotyczącego kopalni soli. Jest to dawna siedziba zarządu kopalń Wieliczki i Bochni, które niegdyś tworzyły jedno wielkie solne gospodarstwo. W XVIII w. wokół budowli urządzono ogród, który do dzisiaj jest miejscem spotkań i odpoczynku mieszkańców i turystów. Obecnie odrestaurowany zamek stanowi siedzibę Muzeum Żup Krakowskich.
2,5 Wieliczka, cmentarz żydowski z XVI w. W tym miejscu w czasie II wojny światowej Niemcy rozstrzelali około 1000 Żydów.
3,3 Punkt widokowy na Kraków.
3,6 C Siercza, dwór – dawna własność Lubomirskich, przebudowana przez kolejnych właścicieli Sierczy. Aktualnie znajduje się on w posiadaniu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, które przejęły go w 1921 r. Obok dworu wzniesiono kaplicę, która pełni obecnie funkcję kościoła parafialnego.
7,3 D Winnica Wieliczka Założona w 2013 r. znajduje się w miejscowości Pawlikowice, zaledwie 3 km na południe od solnego miasta, które użyczyło jej swojej nazwy. Poza samym winem i degustacją winnica oferuje bardzo rozbudowany i nietuzinkowy program enoturystyczny z możliwością osobistego zaangażowania się w prace przy uprawie winnicy i produkcji wina. Całe to ambitne przedsięwzięcie zostało wymyślone i jest realizowane przez najbardziej znaną w świecie polską enolożkę, Agnieszkę Wyrobek Rousseau oraz śląskiego winiarza, Piotra Jaskółę. Biodynamiczna uprawa realizowana jest na wyniosłym widokowym zboczu wzniesienia zwanego Laskowiec, górującym nad dawnymi zabudowaniami dworskimi w Pawlikowicach. Jeśli chodzi o odmiany to wybór padł na szlachetne odmiany Vitis vinifera. Ponadto winnica oferuje świetne cydry, a także naturalne kosmetyki robione na bazie wytłoków z winogron i innych uprawianych tu roślin.
Kontakt: Winnica Wieliczka
Pawlikowice 1a, 32-020 Pawlikowice
tel. 12 350 61 16, www.winnicawieliczka.com, info@winnicawieliczka.com
9,6 Początek długiego podjazdu do Dobranowic.
E Biskupice, kościół pw. św. Marcina – malowniczo usytuowana na wzgórzu gotycka świątynia datowana jest na XV w. W XVIII w. przebudowano ją w stylu neogotyckim. Wnętrze głównie późnobarokowe.
20,8 Tomaszkowice, dwór z XIX w., odremontowany, obecnie własność prywatna.
20,8 F Wieliczka, kościół pw. św. Sebastiana – drewnianą świątynię wzniesiono w 1581 r., a przebudowano w XVIII w. Z tego okresu pochodzi obraz św. Sebastiana, który umieszczono w rokokowym ołtarzu głównym.